Len v stredu 30. mája sme boli na dramatických dueloch o záchranu v lige a sledovali sme oslavu štvrtého titulu Žiliny, a niektoré mužstvá sa o necelé dva týždne púšťajú do prípravy.
Nie je to prehnane skoro? Kluby, ktoré začali s prípravou 11. júna, mali na oddych iba 11 dní. Ďalšie 12, 13, 14 dní, iba Senec, ktorý začne až 18. júna, má voľno vyše tri týždne.
Podľa predsedu Ligovej komisie futbalového zväzu Dušana Huňadyho je to našou realitou daná prestávka. „Termín začiatku súťaží určuje Ligová komisia, v ktorej sedia zástupcovia všetkých zúčastnených klubov,“ vysvetľuje.
Skorý termín začiatku jesene je daný tým, že naše mužstvá hrajú už v predkole Ligy majstrov a Pohára UEFA. Tie sa začínajú 17. a 18. júla a mužstvá by mali byť dostatočne pripravené. Navyše napríklad Slovan hrá už 23. júna zápas v UEFA–Intertoto cupe. Liga má výkop 14. júla, teda až 6 týždňov od záveru jari.
Reprezentácia termín začiatku neovplyvnila V auguste hráme ptriateľsky s Francúzskom a vážne zápasy s Írskom a Walesom sú až v septembri.
„Vychádzajúc z podmienok, aké má futbal u nás, by lige lepšie vyhovovalo, keby sa hrala systémom jar – jeseň a po skončení jarnej časti by sa iba „otočila“ a pokračovala. Využili by sa tým priaznivé termíny a hlavná časť prestávky by sa presunula na zimu, keď sa u nás futbal hráva v ťažkých podmienkach,“ dodal Huňady.
Podľa slov hráčov, ktorí sú na takýto cyklus zvyknutí, dva týždne voľna stačia na rehabilitáciu a prinavrátenie síl.
Podľa reprezentačného lekára Petra Malinovského je organizmus hráčov na takýto cyklus od malička pripravovaný. „Dva týždne stačia. Ja navyše hráčom odporúčam, aby prvý týždeň navštívili napríklad Piešťany, kde sú možnosti na rehabilitáciu pohybového aparátu futbalistu, ktorý sa v sezóne najviac opotrebováva. Viacerí to využili,“ dodal lekár.
Autor: ja