VYSOKÉ TATRY. Český turista zahynul včera po páde z výšky vo Vysokých Tatrách. K smrteľnej nehode došlo pri prechode z Jordanovej cesty do Téryho kuloáru počas výstupu na Lomnický štít.
Podľa hovorcu ATE Pavla Svetoňa turisti vystupovali na Lomnický štít v čase uzávery vysokohorských ciest bez sprievodcu.
Muž sa pošmykol na zrnitom firnovom snehu a padal svahom viac ako 100 metrov. Jeden zo štvorice turistov sa ho pokúšal zachrániť. Zliezol k nemu, ale nemohol mu už pomôcť. Informácie SME potvrdil záchranár Juraj Janko z Horskej záchrannej služby.
Vrtuľník leteckej záchrannej služby ATE telo previezol do Starého Smokovca. Ešte popoludní nebola známa totožnosť nebohého. Traja Slováci, ktorí ho sprevádzali, ho údajne dobre nepoznali a Čechov ruksak dovtedy nenašli.
Horská služba neskôr zistila totožnosť mŕtveho. Išlo o tridsaťročného J. H. z českého pohraničia. Muž nebol horolezec.
Turisti nemali sprievodcu
Lokalita, kde sa štvorica turistov pohybovala, nie je bežným priestorom pre turistov. Riaditeľ Horskej záchrannej služby Jozef Janiga tvrdí, že do týchto miest môžu ísť len registrovaní horolezci, alebo turisti s profesionálnym horským vodcom.
„Nemali tam čo robiť. Terén síce nie je extrémne ťažký, ale treba poznať všetky zásady lezenia a princípy istenia. V tomto období sa končí 90 percent pádov na firnovom snehu tragédiou,“ hovorí šéf záchranárov.
Po nehode chceli pokračovať
Po tragickom páde českého turistu sa aj napriek zakázanému priestoru snažila už len trojčlenná skupina Slovákov dokončiť túru na Lomnický štít.
„Jeden z turistov nám ponúkol, že dvojicu odprevadí hore na Lomnický štít. Keby bol horským vodcom, nebol by problém, ale nie je. Horská služba ich odprevadila najprv na bezpečné miesto, a potom do Starého Smokovca. V nijakom prípade nemohli sami pokračovať v túre,“ konštatoval šéf záchranárov.
Janiga je presvedčený, že v tomto prípade došlo v dôsledku neznalosti k podceneniu terénu. Turisti neboli dostatočne vybavení. Český turista nemal mačky na lezenie, ani čakan. Skupina disponovala iba desaťmetrovým lanom.
„Neboli naviazaní. Keby sa istili aspoň tým lanom, nemuselo sa to stať. Turistom sa zdá, že keď je vonku okolo 15 stupňov, je terén bezpečný. Mäkká je však iba niekoľko centimetrová vrstva snehu a pod ňou je ľad. Pošmyknutia a pády sa končia tragicky,“ dodáva.
Platiť nebude nikto
Zásahy Horskej služby na Slovensku sú spoplatňované. V tomto prípade však nikto zo skupiny nebude platiť. Janiga totiž akciu horskej služby nepovažuje za zásah.
„V teréne zisťovali príčiny pádu, zaisťovali stopy a výpovede svedkov,“ zdôvodňuje Jozef Janiga.
Pri tragédii zasahoval aj vrtuľník. Hovorca ATE Pavol Svetoň potvrdil, že ani ich zásah nie je spoplatnený.
Najviac smrteľných úrazov v Tatrách pripadá na poľských a českých turistov. V roku 2006 to bolo päť Poliakov a jeden Čech. J. H. je druhá tohoročná obeť Tatier. Vo februári zahynul 21-ročný český turista v Západných Tatrách.