BRATISLAVA. Mnohým ľuďom sa opäť zníži príspevok za opatrovanie, ak ťažko zdravotne postihnutý, ktorého opatrujú, má dôchodok v istej výške. Výška príspevku je totiž nepriamo úmerná výške príjmu opatrovanej osoby a ten, ak ide o dôchodok, pravidelne valorizujú.
Ministerstvo sociálnych vecí potvrdzuje, že každoročné zvyšovanie dôchodkov vedie k znižovaniu priemerného príspevku.
Kým v roku 2005 predstavoval 5317, vlani už len 4669 korún mesačne. V najnovšej správe o sociálnej situácii sa píše, že „pri zachovaní súčasných legislatívnych podmienok“ bude príspevok ďalej klesať.
V júli sa dôchodky zvýšia o 6,25 percenta. Keby k tomu nedošlo, príspevok za opatrovanie by sa mohol zvýšiť každému.
Príspevok sa totiž kráti o to, o čo príjem opatrovaného prevyšuje 1,2-násobok životného minima jednej plnoletej osoby. A to bude od 1. júla predstavovať viac korún, pretože životné minimum sa zvýši.
Kým dnes sa príspevok kráti pri príjme nad 5976 korún, od júla to bude pri príjme nad 6156 korún.
Ľudmila Gričová z neziskovej organizácie Centrum samostatného života si aj tak myslí, že len málokomu „sa touto úpravou skutočne zlepší finančná situácia“.
Podľa informácií Ľubice Gálisovej, prezidentky Fóra pre pomoc starším, sa pripravuje návrh zákona, podľa ktorého by nebolo treba preukazovať príjem.
„Poznáme rodiny, ktoré za opatrovanie ťažko zdravotne postihnutého človeka už dostávajú len pár stoviek alebo len symbolickú stovku a pár drobných. Ak by rodinní príslušníci dali človeka s ťažkým zdravotným postihnutím do zariadenia sociálnych služieb, tak by to štát stálo mesačne aj okolo 15 až 20-tisíc korún,“ hovorí Gričová.
Výška príspevku závisí od toho, koľko ľudí jednotlivec opatruje.
Ak jedného, príspevok je 6000, ak dvoch alebo viacerých, 8000 korún mesačne. Ak opatrovaný viac ako 20 hodín týždenne navštevuje napríklad zariadenie sociálnych služieb, príspevok je o čosi nižší.
Vlani štát vynaložil na príspevok o 45 miliónov korún menej ako predvlani, hoci poberateľov príspevku pribudlo, a to 5324. Ministerstvo sociálnych vecí nepredpokladá, že v súvislosti so zvýšením životného minima vzrastú výdavky na príspevok za opatrovanie.
Príspevok za opatrovanie
Opatrujúcemu možno poskytnúť príspevok, len ak nemá mesačný príjem vyšší ako dvojnásobok životného minima plnoletej osoby, čiže do 30. júna vyšší ako 9960 korún. Od 1. júla môže mať príjem až do 10 260 korún.
Ak opatrujúci poberá napríklad starobný alebo výsluhový dôchodok, príspevok sa zníži o polovicu dôchodku. To neplatí, ak poberá sirotský alebo invalidný dôchodok z dôvodu o 41 až 70 percent nižšej práceschopnosti.