BRATISLAVA. Majitelia súkromných zdravotných poisťovní tlačia na Legislatívnu radu vlády, aby iniciatívu na zákaz vyplácania dividend stopla aj druhýkrát.
Združenie zdravotných poisťovní ponúklo médiám výňatky z analýz troch právnych kancelárií, ktoré hodnotia paragrafy návrhu ministra zdravotníctva Ivana Valentoviča.
Aj na základe týchto stanovísk poisťovne pritvrdzujú slovník. „Ak by bol takýto návrh presadený, s takmer stopercentnou istotou dôjde k žalobám pred medzinárodným rozhodcovským tribunálom,“ povedal prezident Združenia zdravotných poisťovní Igor Dorčák.
Analýzy sa podľa neho zhodujú aj na tom, že novela navrhuje nepriame vyvlastnenie zdravotných poisťovní a je protiústavná. „Okrem vlastného ideologického presvedčenia, minister nevie verejnosti vysvetliť, o aké právne posudky sa opiera,“ povedal prezident združenia poisťovní Eduard Kováč.
Rezort polemiku odmieta
Poisťovne vyzvali ministerstvo zdravotníctva, aby predložíilo závery svojej analýzy súčasného návrhu. Rezort to ani včera neurobil. Právne analýzy odmietol s tým, že ústavnosť zákonov môže posudzovať len ústavný súd.
„Pokiaľ nebude k dispozícii definitívny záver Ústavného súdu, akékoľvek polemiky o návrhu sú zbytočné a kontraproduktívne,“ reagovala Eva Slováková z komunikačného odboru ministerstva.¶
Inak konalo v analogickom prípade Ministerstvo práce, ktoré si objednalo právnu analýzu zmien v dôchodkovom sporení. Jedna z otázok rezortu znela, aký vplyv by mala ministerstvom navrhovaná zmena na právnu istotu sporiteľa a správcovských spoločností z hľadiska ústavnosti a medzinárodných noriem.
Názory právnikov
Podľa právnikov novela zasahuje do hospodárenia poisťovní tak výrazne, že znehodnotí investície zahraničných investorov. Verejný záujem, ktorý vláda sleduje, sa snaží napĺňať neprimerane.
Okrem iného porušuje medzinárodné dohody Slovenska s Holandskom a Rakúskom, ktoré sú materskými krajinami troch zo štyroch slovenských súkromných poisťovní.
Peniaze, ktoré vláda novelou ušetrí, tak veľmi pravdepodobne stratí pri urovnávaní súdnych sporov s poisťovňami. „Tieto záväzky budú pravdepodobne také vysoké, že dôjde k spochybneniu ekonomického prínosu celej legislatívnej akcie,“ napísal v posudku právnický tím pod vedením Alexandra Bělohlávka. Ten je členom rozhodcovských súdov obchodných komôr v Česku, Francúzsku či Ukrajine.
Pre poisťovne, ktoré na trh vstupovali s vierou v racionálnosť a trvácnosť predpisov, je snaha zviazať im ruky pri nakladaní s vlastným majetkom z právneho hľadiska podobná, ako obmedzenie práva podnikať, tvrdia právnici.
Prvýkrát sa kontroverzný návrh zákona pripraveného ministerstvom zdravotníctva cez Legislatívnu radu nedostal v apríli tohto roka. Vtedy šlo nielen o to, že poisťovniam chceli výplatu dividend zákonom zakázať, ale uvažovalo sa aj o prepoistení poistencov štátu do štátnych zdravotných poisťovní. Predtým sa o podobnú vec pokúsil pozmeňovacím návrhom poslanec Smeru Peter Obrimčák.
Tretí pokus
Teraz je v pripomienkovom konaní ďalší návrh, ktorý pripúšťa, že poisťovne ako akciovky môžu tvoriť zisk, takzvaný kladný hospodársky výsledok, ale budú ho môcť použiť len na nákup zdravotnej starostlivosti a liekov pre svojich poistencov.
Aby poisťovne pred touto povinnosťou neutiekli zvýšením režijných nákladov, Ivan Valentovič im chce znížiť výdavky na správu zo štyroch na tri percentá.