Z francúzskej vlajky po nedeľňajšom prvom kole parlamentných volieb pomaly mizne biely pruh. Aj tak by sa dali charakterizovať ich výsledky.
Ostáva len Sarkozyho modrá a červená socialistov. Francúzsko sa mení na krajinu dvoch strán. Pravicový Zväz pre ľudové hnutie (UMP) so spojencami získal zdrvujúcich 45,5 percenta hlasov. V Národnom zhromaždení to po druhom kole 17. júna môže znamenať až 500 z 577 kresiel parlamentu. Menším stranám hrozí, že ostanú bez poslancov.
Francúzi si zvolili viac práce
Prvýkrát od roku 1978 ostáva pri moci tá istá vláda aj na ďalšie funkčné obdobie. Premiér Fillon hneď po oznámení výsledkov vyhlásil, že už v lete začne vláda pracovať na uskutočňovaní reforiem.
Zamerať sa chce najmä na reformu vysokých škôl, uvoľnenie trhu práce a zníženie vysokého štátneho dlhu. Ten predstavuje až 66 percent HDP. Najväčšie zmeny čakajú Francúzov v oblasti práce. Sarkozy im chce umožniť pracovať viac ako len 35 hodín týždenne.
Chystá sa aj zníženie daní z príjmov o viac než štyri percentá. Malo by to výrazne oživiť ekonomiku krajiny, v ktorej nezamestnanosť za Chiracovej éry stúpla až na 8,6 percenta. Takmer polovica voličov je bezprostredne závislá od štátu, či už v podobe mzdy zo štátneho sektora, sociálnych dávok alebo dôchodkov. Štedrému sociálnemu systému však odzvonilo. Sarkozy varoval, že sa nenechá zastrašiť štrajkmi a bude nekompromisný. V parlamente mu navyše nebude takmer nikto stáť v ceste.
Keďže v prvom kole platil väčšinový systém, socialisti získali zatiaľ len jedného zákonodarcu. UMP má už teraz istých 93 poslancov.
Posledná šanca ľavice
Segolene Royalová pred ďalším kolom burcuje svojich voličov. Jej strane hrozí, že môže prísť až o polovicu svojich mandátov, čo by bol najhorší výsledok socialistov od roku 1993, keď mali len 63 poslancov. „Demokracia vás potrebuje, pretože jej chýba ľavicová sila“ citovala ju televízia France24.
V nedeľu sa budú o mandát uchádzať tí kandidáti, ktorí získali aspoň 12,5 percenta hlasov. Na zvolenie im bude stačiť pomerná väčšina. Socialisti terajších 140 kresiel zrejme nedosiahnu.
Stĺpček Ivana Štulajtera
Sarkozy
Briti, ktorí si kupujú vidiecke domy na juhu Francúzska, hovoria, že Francúzsko je skvelá krajina pre život, ale biznis sa vyplatí robiť inde.
Pred francúzskym prezidentom Nicolasom Sarkozym stojí teraz ťažká úloha: udržať Francúzsko ako miesto pre skvelý život, ale urobiť z neho aj ekonomiku skvelú na podnikanie. Prvé bez druhého totiž nie je dlhodobo možné.
Sarkozyho recept na zastavenie pomalého úpadku nájdete azda v každej liberálnej príručke praktickej ekonómie. Zníženie výdavkov štátu, odbúranie byrokracie, zníženie daní, spružnenie pracovného trhu.
Ak Sarkozy ako prezidentský kandidát kritizoval štáty z východnej únie za sociálny dumping, sám musí urobiť obdobné kroky na zvýšenie francúzskej konkurencieschopnosti. Bude čudné, ak nenarazí na tuhý odpor odborov a ulice. Tradícia protestu je vo Francúzsku silná.
Sarkozy v tejto súvislosti už vyhlásil, že sa nedá zastrašiť štrajkami a bude nekompromisný.
Taká bola aj britská premiérka Thatcherová. Lenže to bola železná lady.
