Chrápanie spôsobuje anatomické usporiadanie horných dýchacích ciest. Vzniká vibráciou mäkkých tkanív horných dýchacích ciest, najmä mäkkého podnebia. Počas spánku dochádza k uvoľneniu horného šijového svalstva a svalstva hltanu pri nedostatočnej podpore napätia slabých
alebo ochabnutých svalov v nosohltane. To spôsobuje, že sa mäkké podnebie každým nádychom ľahko rozochveje a vibruje a vzniká typický zvuk chrápania.
Čo je apnoe?
Je to prerušené dýchanie počas spánku na viac ako 10 sekúnd. Spôsobuje ho prisatie mäkkého podnebia a zapadnutie koreňa jazyka, čím sa uzatvoria horné dýchacie cesty v oblasti nosohltana a dočasne sa zastaví dych. Chrápajúci sa snaží prekonať prekážku nadmerným dychovým úsilím, niekedy sa môže prebudiť na pocit dusenia a preľaknutia. Po predýchaní, ktoré je sprevádzané hlasitým chrápaním, u pacienta znovu a znovu dochádza k uzatvoreniu dýchacích ciest, počas spánku aj stokrát!!!
Je chrápanie nebezpečné?
Počas chrápania a počas apnoe sa znižuje nasýtenie krvi kyslíkom. Na tento pokles je najcitlivejší cievny systém, mozog a srdce, vznikajú rôzne zdravotné problémy - najčastejšie vysoký krvný tlak už v pomerne mladom veku, srdcovocievne ochorenia, bolesti pri srdci, poruchy rytmu srdca, bolesti hlavy, únava a ospalosť počas dňa, celková nepohoda, podráždenosť, depresívne stavy.
Čo zhoršuje chrápanie?
Vekom nám ochabujú svaly na tele. Chrápanie vzniká v oblasti nosohltana, ktorý je tiež vystlaný skupinou svalov a preto sa chrápanie vekom zvýrazňuje. Ďalej je to nadváha, požívanie alkoholu vo večerných hodinách, užívanie niektorých liekov - hypnotík a antidepresív. Aj pri ochoreniach srdca a dýchacích orgánov sa chrápanie a apnoe zvýrazňujú. Chrápanie sa krátkodobo môže prejaviť počas nádchy a angíny a u ľudí s alergickými nádchami.
Prečo prevencia ?
Správnou liečbou spánkových porúch dýchania je možné predchádzať ochoreniam srdcovocievneho systému, poruchám rytmu srdca, obličiek, cukrovke, zlepšuje sa kvalita života, človek nie je unavený, zvyšuje sa mu výkonnosť.