Tomáš z Bratislavy
Ak nebudete dodržiavať základné princípy ochrany, ste vhodným kandidátom na mykózu. Spoločné priestory, ako napríklad sauny, sprchy, bazény, relaxačné i fitnes centrá, sú možným celoročným zdrojom mykotickej nákazy. Dermatomykózy sa nevyhýbajú ani ľuďom pestujúcim moderné športy a rovnako nebezpečné môžu byť aj pre niektoré profesie. Ohrozenou skupinou sú ľudia, ktorí majú na pracovisku teplo, vlhko, tmu alebo pri svojej práci využívajú auto, v ktorom sa intenzívne kúri a dlho sa v ňom zdržiavajú v uzavretej obuvi. Infekcia sa môže šíriť aj v rodinnom kruhu, pričom patogénne kožné mykotické elementy boli dokázané v topánkach, pančuchách, textíliách.
Tieto infekcie, pôvodcami ktorých sú vláknité huby, kvasinky, zriedkavejšie aj plesne, postihujú okrem bežnej populácie aj ľudí s oslabeným imunitným systémom a pacientov po dlhodobej liečbe antibiotikami.
Kožné hubové ochorenia bývajú často spojené s nepríjemnými subjektívnymi ťažkosťami, ako je svrbenie, pálenie, prasknutá povrchová koža, niekedy i pocit bolesti. Pri nechtoch, na nohách postihnutých mykotickou infekciou, sa tieto často zdeformujú, zhrubnú a postihnutý stráca pocit dobrého pohodlia vo vlastnej topánke. Nájdeme ju aj na tvári, na vlasoch, na trupe, na ktorejkoľvek časti voľného povrchu našej kože, ale aj v záhyboch - pod prsníkmi, v rozkroku a pod pazuchami. Keď chceme predísť akýmkoľvek problémom spojeným s mykotickými ochoreniami, je potrebné dodržiavať základné hygienické návyky. Znamená to, vyutierať si vždy dôkladne do sucha aj medziprstové priestory na nohách, nezamieňať si uterák či tričko, nepožičiavať si cudzie ponožky ani obuv a chodiť vo wellness centrách zásadne obutý. Pri prvých príznakoch je potrebné vyhľadať lekára a začať s liečbou.
MUDr. Katarína Poláková, dermatologička z onkologického ústavu Sv. Alžbety