Maďarský premiér Ferenc Gyurcsány včera v parlamente hodnotil prvý rok svojej druhej vlády. Nebolo prekvapením, že podľa neho vládla úspešne. Nie je však prekvapením ani to, že Gyurcsányov názor zastáva v Maďarsku málokto.
Po roku vládnutia klesla premiérova popularita podľa agentúry Medián na 28 percent. To je najhorší výsledok spomedzi všetkých premiérov od roku 1990. Preferencie Gyurcsányovej socialistickej strany sú oproti opozičnému Fideszu polovičné. Horšie je, že voliči vládu trestajú hlavne za reformy, ktoré ešte ani nezačala robiť.
Vláda síce pristúpila k odvážnym krokom, ktoré v podstate v Maďarsku ukončujú obdobie socializmu, keď bolo formálne všetko zadarmo. Okrem zdravotníctva ide zatiaľ iba o úsporné opatrenia, ktoré znížením výdavkov a navýšením príjmov znižujú obrovský deficit rozpočtu.
Chýba dôslednosť
A aj tie sú veľmi nedôsledné. Priame platby v zdravotníctve sa napríklad netýkajú skoro polovice obyvateľstva. Pre strach zo straty tradičných voličov sa vláda ani nepokúsila podstatne zmeniť systém sociálnych výdavkov. „Dôchodcovia sú tabu,“ prehlásil Tibor Draskovics, podpredseda vládneho kolégia, ktoré má reformy vypracovať.
Podstatné reformy, ktoré by dlhodobo zmenili neefektívny systém štátnych výdavkov, sú stále v nedohľadne. Bez nich pritom budú mať úsporné opatrenia iba dočasný účinok, varujú odborníci.
Pripomínajú známe balíčky ministra financií Lajosa Bokrosa z roku 1995. Tým sa tiež dočasne podarilo stabilizovať maďarskú ekonomiku, keďže však po nich neprišli ozajstné reformy, ich pozitívny efekt sa rýchlo vyčerpal. „Je smutné, že musí tá istá generácia už druhý raz zažívať stabilizáciu sprevádzanú utrpením,“ komentuje situáciu známy maďarský ekonóm a profesor Harvardovej univerzity János Kornai.
„Nemôže byť reč o tom, aby sme sa otočili, nechcem sa ani zastaviť, ani spomaliť,“ presviedčal Gyurcsány asi štvortisícový dav na sobotňajšom mítingu svojej strany. Sľubuje, že reformy sociálneho a dôchodkového systému, verejnej správy aj daní a odvodov budú nasledovať.
Gyurcsányov pád
Analytici sú stále skeptickejší. Upozorňujú, že premiérovo postavenie v rámci vlastnej strany a reformné odhodlanie socialistov prudko slabne. Podľa straníckych zdrojov rozhodnú o Gyurcsányovom osude najneskôr voľby do Európskeho parlamentu v roku 2009.
Tie budú rok pred riadnymi parlamentnými voľbami a ak ich socialisti výrazne prehrajú, Gyurcsány asi padne. Ak bude ešte možné nejaké reformy uskutočniť, musí sa to stať tento rok. A to je stále menej pravdepodobné.
Sám premiér tvrdí, že išlo o najťažší rok jeho života. Do veľkej miery sa o to zaslúžil sám prejavom, v ktorom priznal, že v predvolebnej kampani on i jeho strana klamali. Po zverejnení prejavu nasledovali nielen jesenné násilné demonštrácie v Budapešti, ale aj prudký pokles jeho vierohodnosti. A je ťažké presvedčovať ľudí o potrebe bolestných reforiem, ak máte povesť klamára.
Čo Gyurcsányov kabinet urobil
Deficit rozpočtu sa znižuje, z vlaňajších 9,2 percenta by mal klesnúť na 6,6 percenta. Stále to však bude najhorší deficit v rámci EÚ.
Počet zamestnancov vo verejnom sektore sa za rok znížil o 6 percent, počet pracovníkov ministerstiev až o 28 percent.
Vláda zaviedla priame platby v zdravotníctve, obmedzila počet nemocničných lôžok, racionalizovala sieť nemocníc. Platiť zdravotné odvody prinútila asi 150–tisíc ľudí, ktorí sa tomu doteraz pod rôznymi zámienkami vyhýbali.
Zrušila povinné členstvo v odborných zdravotníckych komorách.
Niektoré lieky sa môžu predávať aj mimo lekárne. Posilnila súťaž medzi farmaceutickými firmami, čo znížilo ceny mnohých liekov. Hospodárenie štátneho fondu financujúceho zdravotníctvo skončilo v prvých štyroch mesiacoch roku nadbytkom. To sa nestalo už desať rokov.
Od budúceho roku zaviedla školné na vysokých školách.