BRATISLAVA. Ministerstvo práce a organizácie, ktoré spadajú pod jeho vedenie, začínajú plniť vládny zámer prepustiť do konca roka 20 percent zamestnancov. Od júla má opustiť svoje miesta 1501 ľudí.
Neodíde avizovaných 20 percent
Rezort práce rozdelil prepúšťanie na dve časti. Niekoľko desiatok úradníkov odíde z ministerstva, ostatných budú riešiť jednotlivé organizácie rezortu. Podľa hovorkyne Alexandry Gogovej „odíde priamo z ministerstva od júla do konca roka 41 zamestnancov“.
Hovorkyňa Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Danica Lehocká povedala, že „z ústredia odíde 40 zamestnancov, zvyšok z jednotlivých regionálnych úradov“. Najviac ľudí príde o prácu na pobočke v Bratislave a Košiciach. Pôjde o 66, respektíve 78 zamestnancov. Naopak, najmenej to bude v Revúcej, o prácu tam má prísť 14 ľudí, v Brezne o 15 zamestnancov.
Ministerka práce Viera Tomanová minulý týždeň pripustila, že 20–percentná kvóta nebude úplne naplnená. Podľa nej to bude zhruba 11 percent. Tomanovej slová potvrdila aj Gogová. „Nie je to úplných 20 percent, ale spolu s Ústredím práce asi 15 percent .“
Odbory bijú na poplach
Slovenský odborový zväz verejnej správy vníma prepustenie 1500 štátnych zamestnancov z rezortu práce veľmi zle. „Na možné riziká, ktoré s prepúšťaním môžu vzniknúť, sme upozorňovali už minulý rok,“ povedala predsedníčka zväzu Marcela Gatciová.
Podľa nej bolo rozhodnutie prepustiť 20 percent štátnych zamestnancov „urobené od zeleného stola bez toho, aby boli najprv vypracované relevantné audity na úradoch“. Na túto skutočnosť odbory upozornili aj premiéra Roberta Fica. Podľa nej by nemalo ísť iba o politické rozhodnutie. Zároveň je presvedčená, že ak by malo zo štátnych úradov odísť takmer 30-tisíc ľudí, môže to ohroziť aj funkčnosť niektorých rezortov a bude ohrozená kvalita služieb.
„Chýba mi tam vecný podklad, reálna analýza,“ povedala.
Nevedia, čo to bude stáť
Podľa Gogovej ministerstvo ešte nevie, koľko peňazí vynaloží na prepustenie nadbytočných ľudí. „Zatiaľ to nie je jasné, pretože niektorí z prepustených zamestnancov budú preložení na sekciu Európskeho sociálneho fondu,“ povedala.
„V tejto etape ešte nie sú zadefinované konkrétne pozície, následne budú vyčíslené náklady v súvislosti s nárokmi podľa Zákonníka práce a zákona o štátnej službe,“ povedala Lehocká.
Nie všetci prepustení zamestnanci však rezort práce opustia. „V súvislosti s predchádzajúcim zákazom prijímania ľudí je časť miest neobsadená,“ povedala Lehocká.
Podľa Gatciovej je takmer 8–tisíc miest v štátnej správe neobsadených. Na úrady majú prejsť aj nové úlohy vyplývajúce z nášho členstva v únii a budú potrební ďalší ľudia. „Ak sú v tom zarátaní aj euroúradnici, túto agendu budeme musieť zabezpečiť,“ povedala Gatciová.
Je teda otázne, či avizované prepustenie 15 percent ľudí v rezorte práce nie je len presúvanie väčšiny z nich na iné miesta.