Ruské ekonomické fórum sa po prejave ruského prezidenta Vladimira Putina zmenilo na akýsi „antidavos“. Ruský líder sa snažil preferovať spoluprácu s bývalými sovietskymi republikami a konkurovať tak európskemu spoločenstvu. Putin, ako je v poslednom čase jeho zvykom, nešetril kritikou na adresu Západu. Tentoraz sa sústredil na „svetovú elitu“, ktorá sa formuje do „protekcionárskych štruktúr typu Svetovej obchodnej organizácie“ a nepúšťa medzi seba nové, dynamickejšie štáty.
Spojenec Moskvy, prezident Kazachstanu Nursultan Nazarbajev, predniesol však reč, ktorú analytici zhodnotili ako slušné poďakovanie Putinovi za ponuku k ekonomickej spolupráci, ale zároveň zdôraznenie vlastných kazašských záujmov. Nazarbajev oprášil napríklad starú komunistickú ideu „otočenie riek“, keď povedal, že odvedenie niektorých sibírskych tokov do strednej Ázie by riešilo nedostatok vody v tejto oblasti. A vykopanie kanála medzi Kaspickým a Čiernym morom by umožnilo centrálnej Ázii vyjsť k svetovému oceánu. Nezmienil sa však už o tom, že tento projekt by Rusko zbavil výsadného postavenia tranzitnej krajiny, a teda na jeho realizácii nemá najmenší záujem.
Neformálny summit vedúcich predstaviteľov členských krajín Spoločenstva nezávislých štátov na ekonomické fórum nadväzoval. Krajiny SNS sa operatívne uzniesli, že nie sú schopné riešiť viac problémov ako jeden ročne. Týmto tempom však SNS podľa expertov nielen nedobehne EÚ, ale v rýchlosti riešenia ho predbehnú aj africké štáty.
Štyridsaťminútové stretnutie bolo výnimočné predovšetkým tým, že sa po dlhom čase zišli všetci lídri členských krajín vrátane gruzínskeho prezidenta Michaila Saakašvilliho a nového turkmenského Lídra Gurbandully Berdymuhamedova.
Vodcovia SNS sa tradične zišli „bez kravát“. Deň predtým sa dokonca podarilo uzmieriť aj dvom rivalom - Putinovi a Saakašvillimu. Podľa ich slov budú teraz všetky spory promptne urovnané.
Autor: Agentúra Epicentrum