PETROHRAD, TEHERÁN. Rusko naďalej obhajuje svoju nedávnu ponuku na využitie radarovej základne v Azerbajdžane ako alternatívu amerického plánu vybudovať systém protiraketovej obrany v Česku a Poľsku.
Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov vyzval v sobotu Spojené štáty, aby všetky rozhovory na túto tému zmrazili, kým Moskva a Washington ruský návrh neprediskutujú. Spojené štáty už v piatok prostredníctvom ministerky zahraničia Condoleezzy Riceovej oznámili, že budú pokračovať vo vlastných plánoch na vytvorení protiraketového štítu v strednej Európe napriek ruským návrhom.
Naštvaný Irán
Do problematickej komunikácie na linke Moskva–Washington sa pridal už aj Teherán. Iránsky parlament s možnosťou využívať azerbajdžanské zariadenie zásadne nesúhlasí a ruského prezidenta Vladimíra Putina včera ostro kritizoval.
Niektorí nemeckí politici vidia v alternatívnom ruskom návrhu dôkaz, že Moskva potrebu vybudovať obranný štít priznala.
Lavrov v sobotu obhajoval Putinov návrh tým, že radarová stanica Gabala v Azerbajdžane vyhovuje obranným úlohám a pritom nevytvára problémy medzi Ruskom a susednými krajinami.
Vicepremiér Sergej Ivanov zase tvrdil, že radary v Azerbajdžane umožnia sledovať skúšobné i bojové štarty rakiet z „južného strategického smeru“.
Washington potrebu základne v Európe zdôvodňuje nebezpečenstvom, ktoré predstavuje Irán. Putin návrhom, ktorý predniesol pri stretnutí s americkým prezidentom Georgeom Bushom na záver summitu krajín G8, Spojené štáty prekvapil.
Česká verejnosť s vybudovaním radaru ako súčasťou amerického protiraketového štítu v Brdoch nesúhlasí, čo ukázala aj ďalšia anketa a referendum, ktoré bolo v sobotu na Příbramsku a Rokycansku. Politická špička má však na vec iný názor.
Tak premiér Mirek Topolánek, ako aj prezident Václav Klaus to považujú za dobrú vec, ktorá posilní bezpečnosť Európy. Výsledky miestnych referend v ČR nie sú pre vládu ani parlament záväzné.