NITRA. Republikový snem HZDS pripomínal minulé snemy Mečiarovej strany. Ľudová hudba, spoločný spev piesne Kto za pravdu horí a hodinový prejav predsedu. Snem bol však ešte viac uzavretý.
Novinári sa mohli k delegátom cez nekompromisnú ochranku dostať len výnimočne. Okrem príhovoru Vladimíra Mečiara a jeho tlačovky sa mohli na takmer dve stovky zástupcov regiónov pozerať len cez sklo, ak delegáti vyšli z hlavnej sály.
Do jednej z hál nitrianskeho Agrokomplexu sa delegáti trúsili už hodinu a pol pred plánovaným začiatkom. Mali zvláštny vchod, cez ktorý sa popri rozjarenej ľudovke dostali iba na pozvánky.
Stranícke špičky a zopár hostí čakal nitriansky krajský predseda Ján Kovarčík pri VIP vchode spolu s desiatkou klientov skrachovaných nebankových subjektov, ktorí prišli HZDS poďakovať, že ich chce odškodniť.
Vsjo jásno
Ku vchodu pre vyvolených prikráčal rezkým krokom aj bývalý poslanec Augustín Marián Húska, ktorý však musel použiť vchod pre delegátov o niekoľko stoviek metrov ďalej. „Nie som v oblasti viery, ale myslím, že bude ďalej v čele,“ odpovedal na otázku, či verí v Mečiarovo víťazstvo.
Pokles preferencií vysvetľoval „ospatosťou doby“ aj tým, že „masmediálny front“ nie je úplne priateľský k HZDS.
„Že sa vôbec pýtate. Však, vsjo jásno,“ odpovedal na otázku, ako vidí hlasovanie o predsedovi, delegát so stredoslovenským prízvukom
Vladimír Mečiar sa pri príchode usmieval, novinárom hovoril, že sa cíti normálne a ešte stihol pomôcť padajúcemu fotografovi.
Krátko pred začiatkom snemu prišla k hlavnej budove kolóna niekoľkých áut, z ktorých vystúpili priaznivci Viliama Vetešku. „Musím vám, žiaľ, oznámiť, že pán Veteška je hospitalizovaný,“ povedal Tibor Mikuš. K Veteškovej chorobe podľa neho zrejme prispel aj tlak pred snemom.
Kovarčík tvrdil, že sa mečiarovci správu dozvedeli až pätnásť minút pred začiatkom snemu od novinárov.
Nestáli len veteškovci
Vo svojom verejnom prejave Mečiar hovoril zoširoka a niekoľkokrát zopakoval novinku – HZDS má vraj šancu prvýkrát vystúpiť z medzinárodnej izolácie a dostať sa k európskym liberálom.
Postojačky mu zatlieskali všetci delegáti okrem desiatky ľudí v rade s nápisom Trenčiansky kraj. Z pätnástich ľudí sediacich za predsedníckym stolom nevstal iba Mikuš. Keď ostatní tlieskali, zapisoval si niečo do zošita – zrejme svoj prejav.
Veteškovci tvrdili, že ani hodinu pred hlasovaním o predsedovi nevedeli, či Mikuš prijme ich návrh, aby sa stal náhradným protikandidátom. Nakoniec sa tak stalo.
Výsledok hlasovania o predsedovi prišiel novinárom oznámiť usmiaty Kovarčík.
Mečiar bol na poobedňajšej tlačovke na rozhorúčenom parkovisku spokojný. Ochotne odpovedal na otázky a dával aj individuálne rozhovory. Veteškovi zaželal skoré uzdravenie a tábor protikandidáta skritizoval len veľmi mierne. Spokojne sa tvárila aj väčšina odchádzajúcich delegátov.
„To je politik nie európskeho, ale svetového formátu. Nebyť pána Mečiara, Slovensko napríklad nie je v Európskej únii, pretože keby nebol vyzval svojich voličov na referendum, dnes v únii nie sme,“ vychvaľoval predsedu jeden z hlavných hostí snemu – minister spravodlivosti Štefan Harabin.
Ďalší čestný hosť, bývalý šéf SIS Ivan Lexa, sa novinárom vyhýbal.
VIDEO: Eugen Korda, strih: Samo Jaško