é národy. Ako minister zahraničných vecí stál pri viacerých významných zmenách v Európe. A keď sa Česko, Maďarsko a Poľsko v roku 1999 stali členmi NATO, trápilo ho, že Slovensko tento vlak zmeškalo. „Veď patríme do jedného regiónu a máme spoločnú históriu. Vedel som však, že krajina pod Tatrami do Severoatlantickej aliancie jednoducho patrí.“ Teraz je rovnako rozladený z bieloruského režimu Alexandra Lukašenka. „Veľmi si prajem, aby mali Bielorusi demokraciu,“ hovorí Bartoszewski. Denníku SME poskytol krátky rozhovor.
Wladislaw Bartoszewski je stredoeurópsky nadšenec. Keď bol počas druhej svetovej vojny uväznený v Osvienčime, neveril, že vojnu prežije. Keď sa dostal na slobodu, zaprisahal sa, že „nikdy v živote nebude pasívny“. Poľsko a Slovensko považuje za spriatelené národy. Ako minister zahraničných vecí stál pri viacerých významných zmenách v Európe. A keď sa Česko, Maďarsko a Poľsko v roku 1999 stali členmi NATO, trápilo ho, že Slovensko tento vlak zmeškalo. „Veď patríme do jedného regiónu a máme spoločnú históriu. Vedel som však, že krajina pod Tatrami do Severoatlantickej aliancie jednoducho patrí.“ Teraz je rovnako rozladený z bieloruského režimu Alexandra Lukašenka. „Veľmi si prajem, aby mali Bielorusi demokraciu,“ hovorí Bartoszewski. Denníku SME poskytol krátky rozhovor.
Európska únia sa rozrástla na 27 členov. Aké sú jej najväčšie problémy?
„Citlivý problém vidím v súdržnosti. Naše národy musia viac spolupracovať, aby sa už nestalo, žeby Moskva diktovala Bratislave, Budapešti, Prahe či Varšave. My sme dobrodušní, ale sú isté hranice, za ktoré nepôjdeme. Sme ako rodina, solidarita musí medzi nami fungovať. Aj keď život prináša rôzne situácie.“
Na nedávnom summite G8 dominovala otázka americkejprotiraketovej základne v Českej republike a Poľsku. Ruský prezident pripúšťa návrat studenej vojny. Máme sa obávať reakcie Moskvy?
„Rozhovory o protiraketovej základni by mali byť rovnocenné. Treba povedať, že Amerika vždy spolupracovala s európskymi národmi. Pripomínam, že vo Washingtone pri Bielom dome stojí socha poľského vodcu protiruského povstania v r. 1794 Tadeusza Kościuszka, ktorý je známy i svojou účasťou v americkej vojne o nezávislosť. A to je významná symbolika. Amerika nemá záujem ublížiť Európe. Ide o americko-európsku spoluprácu, a nie o to, či sa to Rusku páči, alebo nie. Politika je o tom, čo je možné. A o tom je aj problematika protiraketového systému. Rusko nás jednoducho nemôže zastrašovať. Mali by sme byť voči Rusku jednotní.