BRATISLAVA. "Vnášame fair play do financovania športu," bol jeden z argumentov exministra školstva a podpredsedu KDH Martina Fronca, ktoré včera predostrel pred médiami, keď prezentoval poslanecký návrh zákona o športe. Pred pár dňami ho predložil Národnej rade SR vedno s podpredsedom parlamentu a SDKÚ-DS Milanom Hortom a poslancami Ľubošom Micheľom a Pavlom Abrhanom.
U Micheľa, renomovaného futbalového rozhodcu, ide o prvú legislatívnu iniciatívu v poslaneckej funkcii. "Je to apolitický, odborný zákon, ktorý má pomôcť športu. Existuje viacero varovných signálov, že mlaď prestáva športovať a zákon otvára možnosti, ako ju pritiahnuť späť k športovaniu," povedal. Podľa Horta sleduje návrh štyri ciele: pritiahnuť čo najviac ľudí k športovaniu, pomôcť k čo najväčšiemu počtu medzinárodných úspechov slovenských športovcov, prispieť k osvete športu ako druhu zábavy a vniesť poriadok do financovania slovenského športu.
Navrhované rozdeľovanie štátnych peňazí sa zdá komplikované, ale autori projektu Viktória (tímu vôkol expremiéra Dzurindu) sú presvedčení, že je férové a transparentné. Obraňovali dokonca aj zapojenie veľvyslanectiev či médií do monitorovania popularity športov. Odpovede na otázku, či existuje prepočet na príklade z niektorého z minulých rokov, sa však novinári nedočkali.
Sklamaním pre športové hnutie je fakt, že návrh negarantuje navýšenie, ba ani udržanie dnešnej výšky príspevku zo štátneho rozpočtu. "Výšku financií určuje každoročne zákon o štátnom rozpočte. Za dnešného dobrého vývoja slovenskej ekonomiky môže stúpnuť z lanských 935 miliónov pokojne aj na 1,5 miliardy," vyhlásil Hort, inak šéf dubnického, najlepšieho slovenského atletického klubu, a dodal: "Pri 9-10-percentnom raste DPH vzniká už aj morálne právo žiadať viac."
Nový zákon o športe sa chystá už dlho, ale doteraz žiaden návrh neprešiel ani vládou, nieto parlamentom. Obe kresťanské strany pri jeho tvorbe narazili na seba, keď boli vo vládnej koalícii. V opozícii zrazu našli spoločnú reč. "Minulosť je za nami," tvrdil Fronc.
Ani tento nemá veľkú šancu. "Osobne si myslím, že ho koalícia odmietne, lebo pripravuje svoj vlastný," odhaduje šéf Slovenského olympijského výboru František Chmelár. Sekcia športu na ministerstve školstva dostala včera za úlohu pripraviť pre vládu návrh stanoviska k navrhovanému zákonu. Keďže sa vyhráža vlastným návrhom zákona, je viac než pravdepodobné, že kabinet odporučí parlamentu poslanecký návrh odmietnuť. A v ňom majú vládne strany jasnú prevahu. "Žiaden zápas nie je dopredu prehratý," nádeja sa Micheľ.