BRATISLAVA. Evanjelická cirkev augsburského vyznania už nebude žiadať, aby štát s cirkvami uzavrel zmluvy o výhrade svedomia.
Doteraz evanjelici zmluvy presadzovali spolu s 10 cirkvami, ktoré sú členmi či partnermi ekumenického hnutia. Niektoré preto zaskočili.
Hovorkyňa cirkvi Edita Sabolíková povedala, že stanovisko prijalo generálne presbyterstvo, ktoré volia členovia zboru.
Rozhodlo jednomyseľne na základe odporúčania vieroučného výboru. Výbor má po voľbe nového generálneho biskupa nové zloženie.
Koalícia sa rozpadá
Cirkvi žiadajú dve zmluvy. Medzištátnu by mal štát uzavrieť s katolíkmi, domácu s desiatimi inými cirkvami.
„Nebudeme to komentovať, musíme túto novú situáciu prebrať v kolégiu,“ povedal Robert Zachar z evanjelickej cirkvi metodistickej.
Biskup Augustín Bačinský zo starokatolíckej cirkvi hovorí, že zmluva je dôležitá a bol by rád, keby ju cirkvi presadzovali.
„Je to pre mňa novinka,“ povedal aj biskup apoštolskej cirkvi Ján Lacho. Na najbližšom stretnutí ekumenického hnutia chce požiadať o vysvetlenie. „Máme záujem, aby bola zmluva podpísaná,“ hovorí.
Nie všetky cirkvi však majú o ďalšie rokovania záujem. Najmä cirkev bratská a únia židovských náboženských obcí opakujú, že zmluva pre ne nie je kľúčová. „Zviezli sme sa na tejto téme ako členovia ekumenického hnutia,“ hovorí Daniel Pastirčák z cirkvi bratskej. Alexander Fero zo zväzu židovských obcí pripomína, že požiadavka nevychádzala z ich radov.
Katolíci si veria
Katolíci od požiadavky neodstupujú. „Nemáme prečo meniť postoje, v prípade evanjelickej cirkvi vidíme, že keď príde nové vedenie, môžu sa zmeniť tézy aj učenie. Mrzí nás to, ale je to vnútorná záležitosť cirkvi,“ povedal hovorca Konferencie biskupov Slovenska Jozef Kováčik. Neobáva sa, že odchod partnera oslabí tlak na prijatie zmluvy. „Keby sme sa obávali, boli by sme slabí vyjednávači.“
Čo hovorí ECAV
Evanjelici používajú aj argumenty, ktoré cirkvi aj ministerstvo spravodlivosti vtedy pod vedením KDH spochybňovali:
svedomie ľudí nie je dokonalé, ale poddané hriechu, preto z neho nemožno vytvoriť právnu normu
v zmluve nejde o svedomie, ale o zachovávanie vieroučných a mravoučných zásad cirkvi, ktoré sa dostávajú do konfliktu so zásadami a zákonmi v dnešnom svete
stanovisko k prípadným sporným uplatneniam výhrady má dávať magistérium či komisia cirkví, čo nie, v súlade so zákonom, pretože výklad práva v suverénnom štáte robí len Ústavný súd
Autor: haj