BRATISLAVA. Britskú firma BAE Systems, ktorá v decembri 2005 vyhrala na Slovensku tender na armádny komunikačný systém Mokys, je podozrivá z rozsiahleho korupčného škandálu vo Veľkej Británii. Pred 20 rokmi predala Saudskej Arábii lietadlá Tornádo a Hawk za 40 miliárd libier. Obchod sporostredkoval saudskoarabský princ Bandár bin Sultán. Britský protikorupčný úrad zistil, že za to dostával pravidelné „všimné“. Bolo to asi 120 miliónov libier ročne. Firmu podozrievajú z úplatkov aj v Česku.
Aktivity BAE Systems sa pred niekoľkými mesiacmi začali preverovať aj na Slovensku. Úrad boja proti korupcii však o priebežných výsledkoch informovať nechcel.
Zmluvu o budúcom zhotovení diela uzatvoril rezort obrany s BAE Systems ešte v decembri 2005. Vtedy bol na čele ministerstva Juraj Liška, ktorý o niekoľko týždňov nato odstúpil pre pád vojenského lietadla. Liška povedal, že súčasťou tendra neboli takzvané offsety, teda vedľajšie dodávky výrob alebo investícií do rôznych oblastí, ktoré vôbec nemusia súvisieť s tendrom. „Tie v podmienkach súťaže neboli,“ povedal Liška. Ak by boli súčasťou tendra, mohol by to niekto napadnúť, pretože Slovensko nemá zákon o offsetoch. V zmluvách však už byť môžu. Offsetové dodávky sú podľa pozorovateľov často kanálom pre korupčné peniaze.
O tom, či sa napokon dostali aj do zmluvy o dielo s BAE Systems, Liška nevie. Pokúšali sme sa spojiť aj s jeho nástupcom Martinom Fedorom, no nedvíhal telefón. Rezort obrany nám do uzávierky neposkytol informácie, či sú offsety súčasťou zmluvy o dodávke komunikačného systému. Pracovníčka tlačového odboru povedala, že odpovede na naše otázky sú už hotové, no musí ich pozrieť ešte jeden z riadiacich pracovníkov a ten je odcestovaný. „Dnes to nebude,“ povedala.
Vybudovanie Mokysu by malo stáť 7,5 miliardy korún. Tender sa snažila spochybniť francúzska firma Thales, ktorá v ňom neuspela. Za vybudovanie systému pýtala niečo vyše piatich miliárd korún. Rezort vtedy tvrdil, že cena nebola jediným kritériom verejnej súťaže.
Britský premiér Blair vyšetrovanie prípadu BAE Systems vlani v decembri zastavil. Povedal, že to nie je v britských národných záujmoch, pretože by to mohlo pripraviť o prácu tisícky ľudí a že šanca, že vinníci budú usvedčení, je malá.
Autor: ľja