LUXEMBURG. Členské štáty Európskej únie sa včera zhodli na tom, že projekt navigačného systému Galileo by mal byť financovaný z verejných peňazí. V podstate sa tak štáty EÚ postavili za návrh Európskej komisie, ktorá sa zmenou financovania snažila odvrátiť prípadný krach celého projektu. Jeho budúcnosť však naďalej zostáva v ohrození pre námietky niektorých krajín, predovšetkým Holandska a Británie.
Pôvodne malo veľkú časť nákladov na vybudovanie sytému niesť konzorcium ôsmich veľkých európskych firiem. Malo však obavy o ziskovosť projektu a od vybudovania Galilea v podstate odstúpilo. Európska komisia teda v polovici mája navrhla, aby zodpovednosť a náklady za vývoj infraštruktúry prevzala únia, zatiaľ čo súkromný sektor by financoval činnosť Galilea. Podľa analytika spoločnosti Cyrrus Karla Potměšila má financovanie projektu verejnými peniazmi dobrý dôvod, lebo nejde o čisto komerčný projekt.
„Financovanie zo súkromných zdrojov je v tomto prípade problematické vzhľadom na veľkú náročnosť, rizikovosť, návratnosť kapitálu je navyše otázkou niekoľkých rokov,“ povedal Potměšil.
Otázkou však naďalej zostáva, odkiaľ členské štáty potrebné peniaze, zhruba 3,5 miliardy eur, na vybudovanie systému s 30 satelitmi, ktorý má byť konkurenciou americkému GPS, vezmú. „K tejto diskusii sme sa včera vôbec nedostali. Potrebujeme trochu času,“ uviedol diplomatický zdroj.