Mečiar kráča k víťazstvu

Súboj medzi Mečiarom a Veteškom sa odohrá za zavretými dvermi. Veteškovci však chcú,aby aspoň prejavy oboch rivalov boli verejné.

Na sneme pred dvoma rokmi bol Mečiar jediný kandidát.Na sneme pred dvoma rokmi bol Mečiar jediný kandidát. (Zdroj: TASR)

Súboj medzi Mečiaroma Veteškom sa odohráza zavretými dvermi. Veteškovci však chcú,aby aspoň prejavy oboch rivalov boli verejné.

BRATISLAVA. Väčšia časť dnešného snemu HZDS v Nitre bude už tradične neverejná a budú sa na nej môcť zúčastniť len delegáti a niekoľko ďalších straníkov.

Poslanec a spoluorganizátor snemu Ján Kovarčík hovorí, že novinári sa budú môcť zúčastniť len na prejave predsedu. „Vždy to tak bolo,“ povedal. Dôležitý však bude aj prejav jeho protikandidáta Viliama Vetešku a diskusia o tom, ktorý z nich by mal stranu viesť. Delegáti by to však mohli zmeniť hlasovaním.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Ľuďom okolo Vetešku sa program nepáči, pretože podľa nich hendikepuje ich kandidáta. „Rozhodne sa o to budeme pokúšať,“ povedal po „zverejnení“ Veteškovho príhovoru trnavský krajský šéf Tibor Mikuš.

„Predpokladám, že Mečiar bude vo vystúpení hovoriť o tom, ako ďalej so stranou. Druhý kandidát preto bude znevýhodnený,“ myslí si ďalší Veteškov podporovateľ Ľuboš Lackovič.

Podpredseda Milan Urbáni však hovorí, že je neverejnosť snemu v poriadku, keďže sa budú preberať „vnútrostranícke záležitosti“.

Stanovy meniť nebudú

Dnešný snem má predovšetkým určiť nového predsedu a jeho podpredsedov. Napriek rôznym informáciám z regiónov, s najväčšou pravdepodobnosťou stanovy meniť nebude.

„Dohodli sme sa, že sa na tomto sneme stanovy otvárať nebudú. Potom – o niekoľko týždňov alebo mesiacov – sa vrátime čisto k stanovám,“ povedal Urbáni. Poslanec si síce myslí, že stanovy treba „technicky zlepšiť“, bude to však až neskôr. Strana tému o pravid­lách otvorí ešte v priebehu tohto roka a mal by sa nimi zaoberať zvláštny snem.

SkryťVypnúť reklamu

Kovarčík si myslí, že HZDS zostane naďalej s najnižším poč­tom podpredsedov spomedzi parlamentných strán, aj keď pripúšťa, že by sa mohli objaviť aj návrhy na zmenu stanov.

Bratislavská krajská šéfka Diana Štrofová pred niekoľkými týždňami hovorila o možnej zmene postavenia okresných a krajských predsedov. Tých by podľa nej už nemali voliť regio­nálne snemy, ale menovať priamo predseda. Urbáni predpokladá, že takáto zmena na sneme ani po ňom nehrozí.

„Programové veci budú načrtnuté v hlavných rysoch,“ povedal. Podľa podpredsedu sa bude na sneme schvaľovať aj dokument, ktorý má hovoriť o pôsobení HZDS ako vládnej strany a jej prioritách.

Hostia asi nebudú

Aj keď sa na snemy politic­kých strán zvyknú pozývať politici zo spriatelených „partají“, HZDS sa zrejme dnes zaobíde bez nich. Pravdepodobne nepríde predseda Smeru Robert Fico, ktorý je na straníckej akcii. V SNS nevedeli ani o tom, že by mal do Nitry pricestovať predseda strany Ján Slota, ktorý je na dovolenke v Chorvátsku.

SkryťVypnúť reklamu

V centrálach opozičných strán SME povedali, že pozvánku od HZDS nedostali.


Analytici: HZDS a Mečiar sú to isté

Politológovia sú v tipoch na víťaza duelu o predsedu jednoznačne na strane Mečiara a Veteškovi dávajú len malé – ak nie dokonca iba teoretické šance vystriedať ho na čele strany. Tú vedie bez prestávky od jej vzniku.

Dôvod, prečo je Mečiar predsedom HZDS už 16 rokov, je podľa analytikov jednoduchý. „HZDS vzniklo ako strana jedného muža, nemá jasnejší ideo­vý profil,“ myslí si Grigorij Mesežnikov z Inštitútu pre verejné otázky. Podľa politológa sa strana počas celej svojej existencie vyvíjala ako Mečiarov „osobný projekt“.

Aj keď je dnešné Slovensko iné ako na začiatku 90. rokov, hlavným magnetom HZDS na voličov je naďalej trojnásobný premiér. Nepretržité šéfovanie strane je podľa analytika aj dôsledkom osobnostných vlastností Mečiara.

SkryťVypnúť reklamu

„Vďaka svojim schopnostiam dokázal vždy zmanažovať situá­ciu vo svoj prospech. Akékoľvek pokusy o nesúhlas, odpor, kritiku, eliminuje buď vopred, alebo priebežne. Priebeh prípravy tohto snemu bol toho ďalšou dobrou ukážkou.“

Mesežnikov si myslí, že Mečiar je stále nabudený, aby stál na čele strany a zrejme na to má stále aj dosť síl. „Asi vo funkcii skončí spolu so svojou stranou,“ odhadol.

Charizmatický vodca

Podobný názor má aj politológ László Öllős. „On je stelesnením strany - je osobou, pre ktorú ju prevažná väčšina voličov volí.“ Podľa analytika je Mečiar typickým charizmatickým vodcom, ktorý po revolúcii ťažil z toho, že sa nemalá časť spoločnosti odvrátila od transformácie.

Aj keď sa podľa Öllősa Mečiar ako politik opotrebúva, „je veľmi veľká pravdepodobnosť, že bude predsedom HZDS až do jeho konca“.

SkryťVypnúť reklamu

Veteška jednoducho nie je Mečiar

Mesežnikov za hlavný hendikep Vetešku považuje to, „že nie je Mečiar, keďže je to mečiarovská strana“.

Aj keď by chcel Veteška do strany vniesť nový život, podľa analytika by to znamenalo jej kompletnú revíziu. Snahu Tibora Mikuša premenovať hnutie na Ľudovú stranu preto chápe ako zatiaľ najradikálnejší pokus rozísť sa s mečiarovskou minulosťou.

Öllős hovorí, že Veteška na rozdiel od Mečiara nie je charizmatickým vodcom. „Nemá vlastnosti, ktorými by emo­cionálne mobilizoval voličov.“ A žiadny iný podobný politik ako Mečiar podľa politológa v HZDS nie je.

Podpredsedov si vyberie nový šéf

Na sneme sa zrejme nezmení počet podpredsedov HZDS a zostanú iba dvaja. Kandidátov na budúcich podpredsedov vyberie novozvolený predseda až na sneme. Delegáti o nich budú hlasovať. Mečiar však ani včera oficiálne v HZDS neoznámil, koho si chce vybrať, a tak ľudia z vedenia hnutia nechcú otvorene hovoriť o možných kandidátoch.

SkryťVypnúť reklamu

Viacerí členovia vedenia strany SME však povedali, že v prípade Mečiarovho víťazstva do úvahy na dvojky strany pripadajú okrem súčasného podpredsedu Milana Urbániho aj ústredná tajomníčka Zdenka Kramplová a niekdajší podpredseda pre médiá a súčasný nitriansky krajský šéf Ján Kovarčík. Jeden z krajských straníckych predsedov však tvrdí, že sa neoficiálne hovorí aj o ministrovi pôdohospodárstva Miroslavovi Jureňovi. „Hnutie by tak mohlo lepšie prezentovať Jureňu ako člena vlády, aj to, že sme súčasťou koalície,“ tvrdil. Ďalší zdroj z vedenia povedal, že kandidatúra Jureňu je len teória.

Veteška naopak už povedal, koho si predstavuje vo vedení - trnavského krajského šéfa Tibora Mikuša a okresného predsedu z Považskej Bystrice Ľuboša Lackoviča.

SkryťVypnúť reklamu

Mečiar:

Silné stránky:

  • veľa voličov HZDS stranu stále stotožňuje s ním
  • v strane má stále veľa priaznivcov a jeho blízki ovládajú väčšinu regionálnych štruktúr
  • je považovaný za autoritu
  • spolu so svojimi ľuďmi ovláda financovanie strany


Slabé stránky:

  • pokles preferencií často pripisujú jemu
  • neochota viacerých strán spolupracovať s HZDS kvôli nemu
  • medzinárodná izolácia HZDS
  • zdravotný stav
  • minulosť (otázky okolo únosu Kováča mladšieho, prešľapy v demokracii, Lexova SIS)
  • nedostatočne vysvetlené majetkové pomery


Veteška:

Silné stránky:

  • časť voličov aj straníkov ho vníma ako nádej na zmenu
  • skôr by mohol osloviť mladších voličov
  • dobré kontakty nielen na koaličné, ale aj na opozičné strany
  • v prípade víťazstva bude väčšia šanca na medzinárodné krytie HZDS


Slabé stránky:

SkryťVypnúť reklamu
  • otvorená podpora u členov je menšia ako u Mečiara
  • malá podpora v regiónoch (iba niekoľko okresov)
  • v prípade zvolenia by sa mohlo napätie v strane zvýšiť
  • väčšina poslaneckého klubu je za Mečiarom - hrozil by rozkol
  • otázky okolo deblokácií ruského dlhu, ktorým sa ako podnikateľ zaoberal

Fakty o sneme:

ide o v poradí 17. republikový zjazd od ustanovujúceho v júni 1991 v Banskej Bystrici

pozvaných je 267 delegátov


Prelomové snemy:

1993 – Po sneme v Trnave z vrcholových funkcií odišiel Milan Kňažko.

2002 – Po nominačnom sneme v Nitre z HZDS odišla skupina okolo Ivana Gašparoviča.

2003 – Na sneme v Púchove zmenili názov na ĽS­HZDS.

2005 – Na sneme v Prešove znížili počet podpredsedov zo šiestich na dvoch.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 516
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 186
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 701
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 826
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 980
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 676
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 786
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 487
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu