BRATISLAVA. Návrh na zníženie priamych daní o dva percentuálne body tak, ako ho navrhli opoziční poslanci, je podľa premiéra Roberta Fica sabotážou.
„Keď sú títo páni takí múdri, mali zaviesť sedemnásťpercentnú daň, keď boli pri moci, a nie teraz sabotovať túto krajinu,“ reagoval Fico na opozičnú iniciatívu po včerajšom rokovaní s predstaviteľmi Americkej obchodnej komory na Slovensku. Súčasným opozičným politikom vyčíta druhý kapitalizačný pilier, ktorý v súčasnosti vytvára deficit rozpočtu viac ako 22 miliárd korún ročne. „A to sa inak ako sabotáž ani nazvať nedá,“ zopakoval premiér.
Zníženie priamych daní pre ľudí i firmy navrhli opozičné strany minulý týždeň v piatok. Podľa podpredsedu SDKÚ Ivana Mikloša by priamy finančný dosah na štátny rozpočet predstavoval 12 miliárd korún. Pomohlo by to však hospodárskemu rastu a stimulovalo nové zahraničné investície, tvrdí Mikloš.
Ministerstvo financií návrh odmietlo s tým, že zníženie dane by zvýšilo deficit verejných financií a mohlo by tak ohroziť prijatie eura v roku 2009.
Znižovanie DPH
Hoci Robert Fico radikálne odmieta zníženie priamych daní, sám v minulých dňoch hovoril o znižovaní sadzieb dane z pridanej hodnoty na učebnice a internet.
Keď sme sa premiérovej hovorkyne Silvie Glendovej spýtali, či to nie je podobné ako opozičné návrhy, odpovedala, že znižovanie daní je síce prioritou vlády, ale len pri dodržaní maastrichtských kritérií.
„Je to dôkaz toho, aké nezmysly tára. Keď navrhuje zníženie daní on, je to v poriadku, ale keď ho navrhujeme my, ide o sabotáž. Sám sa usvedčuje z vlastnej nekompetentnosti, reagoval na Ficove slová Mikloš.
Ministerstvo financií nevedelo možný dosah znižovania DPH vyčísliť, keďže návrh ešte nebol oficiálne predložený. Hovorca rezortu Miroslav Šmál zdôraznil, že predseda vlády hovoril len o možnosti dane znížiť.
S daňami spokojní
Podľa predsedu Americko– slovenskej obchodnej komory Róberta Šimončiča, ktorý včera viedol rokovanie s premiérom, je Slovensko v súčasnosti pre investorov atraktívne aj z daňovej stránky. „My sme otázku daní neotvárali. Premiér k tomu povedal pár slov. Prostredie na Slovensku vnímame zo stránky podmienok pre zahraničných investorov ako pozitívne,“ dodal Šimončič po stretnutí s premiérom.
Opäť o zákonníku
Fico so zástupcami komory hovoril aj o nedostatku kvalifikovaných pracovníkov na Slovensku a o pripravovanej novele Zákonníka práce. „Jasne som povedal, že sú niektoré ustanovenia zákonníka, ktoré považujem za nemenné,“ vyhlásil Fico. Novelu, ktorá má podľa premiéra posilniť postavenie zamestnancov a podľa SDKÚ zdeformovať pracovný trh, posunul parlament do druhého čítania 17. mája. Teraz musí prejsť cez parlamentné výbory. Jej schvaľovaniu predchádzala búrlivá diskusia medzi vládou, odborármi a zamestnávateľmi.
Komora zatiaľ podľa slov Šimončiča neregistruje znepokojenie zahraničných spoločností v súvislosti s novým pracovným kódexom. Chce však ďalej rokovať s vládou o niektorých ustanoveniach. Komora v minulosti kritizovala napríklad úpravu závislej práce, obmedzenie nadčasov či zákaz reťazenia pracovných zmlúv.
„Okolo zákonníka bola veľká diskusia. Pracovali sme na tom niekoľko mesiacov a mnohé veci sme dokázali vydiskutovať,“ skonštatoval Šimončič.
O nedostatku kvalifikovanej pracovnej sily hovoril Fico v priebehu týždňa aj so zástupcami Volkswagena. Riešenie chce hľadať na stretnutí s predsedami vyšších územných celkov.„Na najbližšom stretnutí s predsedami chceme túto tému otvoriť, chceme pozvať aj zástupcov ministerstva hospodárstva a školstva a predstaviteľov spoločností, pretože majú konkrétne návrhy,“ vyhlásil Fico.
Stĺpček Ivana Štulajtera
Závislosť
Návrh opozície na zníženie sadzby dane z príjmu považuje premiér za sabotáž. Minule, keď hodnotil vstup zahraničných investorov do energetických podnikov, smerom k bývalej vládnej koalícii, ktorá to zmanažovala, použil slovo vlastizrada. Keby sa písali 50. roky minulého storočia, monster procesy by boli na spadnutie. Teraz sa, našťastie, premiérova mobilizácia voličov vešaním opozície neskončí.
Pri troške námahy sa dá na tom aj zasmiať. Veď premiér sám vysiela signály, že by sa niektoré položky dali preradiť do nižšej sadzby DPH ako lieky. To je tiež znižovanie daní a príjmov do štátneho rozpočtu. To už sabotáž nie je?
Popri tomto čudáckom plebejstve premiér stíha aj priemyselné turné. Navštevuje podniky, medzi nimi i zbrojovky, stretáva sa s podnikateľmi. Tam sa veľa dozvie o tom, čoho sa má vláda vyvarovať. Napríklad v Zákonníku práce. Je viac ako isté, že na týchto stretnutiach je z premiéra iný človek. Od fungujúceho biznisu je totiž závislý.
Ako premiéri pred ním.