KYJEV. „Na Ukrajine je množstvo masových hrobov. Vraždenie židov tu malo masové rozmery,“ hovorí Efraim Zuroff z jeruzalemského Centra Simona Wiesenthala. Pre Jerusalem Post tak reagoval na minulotýždňový objav masového hrobu v dedine Gvozdovka, asi 175 kilometrov severozápadne od prístavného mesta Odesa.
Je pravdepodobné, že sa v ňom nachádza niekoľkotisíc tiel židov zavraždených počas holokaustu. Hrob náhodne objavili robotníci, ktorí na mieste kopali jamu pre plynovod.
S autami po hroboch
Miestni židovskí predstavitelia včera vyhlásili, že by na oblasť radi dohliadali. „Požiadali sme miestne úrady, aby nám oblasť postúpili“, povedal Avraam Volf, hlavný rabín pre Odesu a južnú Ukrajinu. „Denne tadiaľto prechádzajú autá. Musíme tomuto rúhaniu zabrániť ,“ dodal.
Podľa hovorcu miestnej židovskej komunity Romana Švartsmana nacisti počas vojny pri Gvozdovke zriadili dve getá, v ktorých zhromažďovali židovské obyvateľstvo nielen z Ukrajiny, ale i z územia dnešného Moldavska. V novembri 1941 založili koncentračný tábor, v ktorom zabili asi 5000 židov.
Židovská komunita až dosiaľ netušila, kde sú telá pochované. Pozostatky chcú nechať preskúmať, zatiaľ je známych 93 mien obetí. Uvažuje sa o postavení pamätníka.
Počas druhej svetovej vojny prišlo o život až 1, 5 milióna ukrajinských židov. Jicchak Arad, bývalý riaditeľ jeruzalemského múzea Jad Vašem odhaduje, že nacisti v Gvozdovke zhromaždili asi 28–tisíc židov z okolia. O život tam prišlo 10–tisíc z nich.
Anatolij Podolský, riaditeľ Ukrajinského centra pre štúdie holokaustu, hovorí, že na Ukrajine je asi 350 masových hrobov. Mnohé z nich ešte neobjavili. Počas existencie Sovietskeho zväzu po nich úrady nepátrali, mnoho hrobov našli až po vzniku nezávislej Ukrajiny v roku 1991.
Symbolom holokaustu na Ukrajine je Babij Jar blízko Kyjeva, kde Hitlerove jednotky v roku 1941 zavraždili 34–tisíc ľudí v priebehu dvoch dní.
Autor: lum