Lopotiť dlhodobo v predklone či pokľačiačky nie je pre skôr narodených príjemné a ani zdravé.
Možnosť posadiť sa na ľahkú prenosnú stoličku je uľahčením namáhavej činnosti. Hrubé nohy znemožnia zatlačeniu aj do kyprej pôdy. Postačia dve, nakoľko tretím oporným bodom sa stanú naše chodidlá. Menšou nevýhodou je, že keď vstaneme, stolička padne, musíme ju pri vstávaní hneď zachytiť do ruky.
Preto možno urobiť pracovnú stoličku aj s troma nohami, ktorá postojí aj sama. Je však o málo ťažšia a najmä je zložitejšie nájsť pri prerezávaní stromov roztrojujúci sa konár s približne rovnako hrubými vetvami, navyše, aby sa odvíjali približne z rovnakého miesta.
Stoličku urobíme z rázsochy odrezanej pílkou na drevo na dĺžku asi 25 - 30 cm. Nižšia stolička by bola veľmi neergonomická, vyššia by nesplnila účel, pretože by sme sa z nej museli aj tak priveľmi zohýbať.
Rezy pílkou treba ťahať tak, aby obe, alebo všetky tri rázsochy boli odrezané v rovine v porovnaní so stredovou najhrubšou časťou. Na túto najhrubšiu časť naskrutkujeme dvoma širšími skrutkami do dreva hrubšiu 25 - 50 mm dosku alebo opracovanú fošňu približne štvorcového tvaru so stranou podľa našej postavy od 20 do 30 cm.
Dve skrutky znemožnia uvoľnenie a točenie okolo vlastnej osi. Je dobré dosku pred pripevnením podlepiť aj po vyschnutí pružným disperzným lepidlom, odolným proti vlhkosti. Tiež je dobré okrem vyhladenia obrúsiť vrchnej doske všetky horné aj bočné hrany do oblého tvaru.
(st)