š nepresievať, aby neboli porasty prehustené), neprehnojovanie dusíkom, ničenie burín a včasné jednotenie. Pri chemickej ochrane sú povolené prípravky Sulikol K, Thiovit Jet a Karathane LC, ktoré sa používajú pri zistení prvých príznakov choroby.I keď zatiaľ nie sú pozorované výskyty húseníc spriadača amerického alebo iných listožravých húseníc, upozorňujeme na ich sledovanie a čo najskoršiu ochranu. Pri spriadačovi americkom je účinná mechanická likvidácia pavučinových hniezd s húsenicami. Čiastočne pomáha aj predjarný postrek. Pri chemickej ochrane počas vegetácie je potrebné zasiahnuť čo najmladšie húsenice. Na začiatku ich liahnutia sa používa prípravok Nomolt 15 SC a na jablone aj Dimilin 48 SC. Len proti mladým húseniciam sú účinné Biobit WP a Biobit XL.
Ďalej uvádzame prípravky, ktoré sa používajú bez ohľadu na rastovú fázu ovocných stromov a taktiež vývinovú fázu húseníc. Na všetky ovocné druhy sa môžu použiť Decis 25 Flow, Decis EW 50, Karate 2,5 WG a Karate Zeon 5 SC, len na jadroviny a kôstkoviny Zolone EC a iba na jadroviny Steward. Všetky spomenuté prípravky ničia húsenice všetkých motýľov, teda nielen spriadača, ale aj mníšok, piadiviek a podobne. Chemická ochrana je potrebná najmä pri premnožení škodcu, zvlášť vtedy, ak sa opakuje viac rokov po sebe. Častým problémom sú neošetrované stromoradia pri cestách, kde sú napádané veľmi staré dreviny. V pravidelne ošetrovaných sadoch spriadač nespôsobuje výraznejšie ťažkosti. V každom prípade je však vhodné sledovať početnosť tejto prvej generácie, nakoľko druhá generácia býva väčšinou ešte početnejšia.
Opätovne upozorňujeme aj na plesňové ochorenia, a to najmä pleseň zemiakovú na zemiakoch a rajčiakoch a pleseň uhorkovú na uhorkách. Ide najmä o okolie Nitry, Dudiniec a Rožňavy, pre zemiaky aj Sliača, Dolného Hričova, Čadce, Lieseka a Popradu.
Ochrana proti obaľovačovi jablčnému je možná už len v najvyšších polohách, a to nad 600 metrov nad morom, od 9. do 14. júna prípravkami proti vyliahnutým húseniciam.