BRATISLAVA. Alžírsko stále oficiálne nepožiadalo Slovensko o vydanie Mustafu Labsiho. Ministerstvo spravodlivosti potvrdilo, že ak tak neurobí, v pondelok ho prepustíme na slobodu. Vtedy uplynie lehota predbežnej väzby.
Na slobodu by však Labsi zrejme nešiel. Z väznice ho podľa informácií z ministerstva prevezú do azylového tábora, ak požiada o azyl. Ak nie, mali by ho deportovať do krajiny jeho pôvodu. Podľa Labsiho právnika Milana Menyharta môže byť problém s tým, ktorá to je. Labsi mu povedal, že požiadal o azyl napríklad aj vo Francúzsku, Veľkej Británii, Nemecku alebo Kanade. Či požiada o azyl u nás, sa právnik dozvie dnes, keď ho má s arabskou tlmočníčkou navštíviť. Menyharta pridelil Labsimu súd.
Hľadajú ho pre al-Káidu
Podľa Ashley Bohaciovejk z Terrorism Research Center v USA Alžírsko hľadá Labsiho pre spojenie s al-Káidou v severnej Afrike. „V januári 2007 sa al–Káida spojila s GSPC (alžírskou teroristickou skupinou) a Labsi je podozrivý, že je do toho zapletený,“ povedala pre SME Bohacikova.
V Alžírsku za to hrozí trest smrti alebo mučenie.
Medzinárodný sekretariát Amnesty International (AI) v Londýne preto poslal 15. mája ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi list, v ktorom hovorí o „znepokojení z možnosti vydania Labsiho do Alžírska“. Potvrdila to hovorkyňa AI Ingrid Králová.
„Obvineným zo zločinov súvisiacich s terorizmom hrozí v Alžírsku mučenie alebo zadržiavanie v tajných väzniciach. O tejto problematike zaslala AI ministrovi 30–stranovú správu Mučenie bezpečnostnými silami v Alžírsku.“
Slovenské bezpečnostné zložky prípad nekomentujú. Podľa zákona vydáme niekoho do krajiny, kde mu hrozí trest smrti iba ak sa krajina zaručí, že dotyčného nepopraví a ak by ho mali mučiť, tak ho Slovensko nevydá vôbec. „AI považuje vrátenie Labsiho aj na základe takzvaných diplomatických záruk Alžírska za porušenie záväzkov Slovenska vyplývajúcich z Európskeho dohovoru o ochrane ľudských práv.“
Na viacerých internetových serveroch, ktoré informujú o „nespravodlivo väznených“, je Labsiho príbeh. Jeho ženu, ktorá je Slovenka, vraj psychicky týrali britské tajné služby. Dieťa, ktoré spolu majú, súd zveril do rúk Labsiho svokre. Mali by žiť na Slovensku, jeho žena je psychicky chorá.
Považujú ho za obeť
Na stránke cageprisoners. com vyzývajú všetkých návštevníkov, aby zaslali list na slovenské veľvyslanectvo do Londýna s apelom, aby Labsi nebol do Alžírska vydaný. Hovoria o ňom ako o „obeti“, pretože bol väznený v britskom „Guantáname“, v prísne stráženej väznici Belmarsh.
Tam sa dostal v roku 2001, keď ho zatkli s deviatimi mužmi pre pripravovaný útok na trh v Štrasburgu. Rovnako sa na niektorých stránkach zastávajú aj Rabaha Kadriho, ktorý bol na Slovensku v roku 2002. Potom, čo od nás odletel, ho v Británii zatkli.
Labsiho odsúdili
Podľa francúzskeho denníka Le Figaro Labsiho 7. apríla 2006 odsúdili na päť rokov za prípravu bombového útoku v Lille v roku 1996 pred summitom G7. Za odpykanie trestu súd považoval jeho väzbu predtým v Británii.
Labsi falšoval aj pasy
Mustafa Labsi nie je vykonávateľom teroristických činov, ale skôr ich organizuje a zabezpečuje falošné dokumenty. Povedala to SME Ashley Bohacik z Terrorism Research Center v USA.
„Má dlhú históriu ako falšovateľ pasov, je spojený s ľuďmi, ktorí majú bohatú kriminálnu minulosť. Tak začal aj on v Kanade, kde bol odsúdený ako vreckový zlodej,“ hovorí Bohacik.
To, že figuruje skôr vo vedľajších úlohách, vysvetľuje, prečo bol iba raz odsúdený za teroristický čin.
V prípade chystaného útoku v roku 1999 na letisko v Los Angeles americký prokurátor Steven Gonzalez označil Labsiho ako spolupáchateľa, nebol však obvinený, pričom jeho spolubývajúci, Ahmed Ressam, bol odsúdený a hrozí mu 130 rokov.
(tom)