Británia má byť princovi Bandárovi bin Sultánovi za čo vďačná. Dohodol pre ňu výhodný obchod za 40 miliárd libier, ktorý je historicky najväčším zbrojným kontraktom krajiny.
Saudská Arábia nakúpila od britskej firmy BAE Systems desiatky lietadiel typu Tornádo a Hawk a ďalšie vojenské zariadenia.
Dvadsať rokov po „obchode storočia“ vysvitlo, že princova pomoc nebola zadarmo.
Britský protikorupčný úrad odhalil, že princ Bandár dostával za tzv. marketingové služby miliónové odmeny.
Tajné účty vo Washingtone
BAE Systems mu tajne na dva účty saudskej ambasády vo Washingtone každý štvrťrok posiela 30 miliónov libier. Princ tam dvadsať rokov pôsobil ako veľvyslanec Saudskej Arábie.
Britská televízia BBC odhalila, že tieto účty neboli prepojené s ostatnými účtami ambasády alebo vlády v Rijáde a narábal s nimi osobne iba princ.
„To trvalo roky a roky. Išlo o milióny dolárov,“ povedal vyšetrovateľ David Caruso, ktorý pracoval pre americkú banku, ktorá účty spravovala.
Princ dostával peniaze najmenej desať rokov a platil z nich výdavky na svoj súkromný Airbus. Suma sa údajne vyšplhala až na rekordnú miliardu libier.
O extra platbách vedelo aj britské ministerstvo obrany. Spolu s BAE Systems dnes tvrdia, že neurobili nič nelegálne. Princ Bandár bin Sultán odmietol podozrenia komentovať.
Britský premiér Tony Blair včera na summite G8 v nemeckom Heiligendamme taktiež nechcel na zistenia BBC a denníka The Guardian reagovať.
Povedal však, že pokračovanie vyšetrovania nie je v britských záujmoch.
„Môže to úplne zmariť životne dôležitý strategický vzťah a viesť k strate tisícok britských pracovných miest,“ reagoval.
Opoziční liberálni demokrati žiadajú celý prípad preveriť. Je totiž zrejmé, že o špeciálnych platbách pre princa vedeli špičky ministerstva obrany za Blaira i jeho konzervatívnych predchodcov.
Premyslená korupcia
Podľa zistení BBC sa platby pre saudského princa uvádzali v zbrojnom kontrakte pod tajnou položkou „podporné služby“ a ich vyplácanie pravidelne autorizovalo ministerstvo obrany.
Princ tak vlastne okrádal vlastných ľudí. Užíval si peniaze zo saudských verejných zdrojov, ktoré sa cez BAE a ministerstvo obrany vracali do jeho vrecka.
Skutočnosť, že niečo nesedí, zistil vlani britský Protikorupčný úrad. Vyšetrovanie však musel v decembri zastaviť.
Ako dôvod sa uviedlo, že pokračovanie nie je v britských národných záujmoch a existuje len malá šanca, že by došlo k usvedčeniu podozrivých.
Tony Blair vtedy vyhlásil, že berie plnú zodpovednosť za toto rozhodnutie.
Prerušenie vyšetrovania ostro kritizovali protikorupčné mimovládne organizácie.
Zakročilo aj zoskupenie hospodársky najsilnejších štátov sveta OECD, ktoré podplácanie v obchodnom styku zakazuje, a odštartovalo vlastné vyšetrovanie kauzy.
Kuriózne na celom prípade je, že zbrojný obchod storočia medzi Veľkou Britániou a Saudskou Arábiou dostal v roku 1985 názov Al Yammah, čo v arabčine znamená holubica.
BAE obchoduje aj v strednej Európe
Britská firma BAE Systems sa angažuje aj na Slovensku. V čase, keď bol ministrom obrany Juraj Liška z SDKÚ, vyhrala armádny tender na mobilný komunikačný systém MOKYS za 7,5 miliardy korún. Ten dnes preveruje polícia. „Zaujímame sa o verejné obstarávanie vo všetkých oblastiach, vrátane ministerstva obrany,“ potvrdil SME riaditeľ Úradu boja proti korupcii Tibor Gašpar.
Tender na MOKYS už predtým spochybnila francúzska spoločnosť Thales Communications S. A., ktorá v ňom neuspela. Tvrdí, že ministerstvo v poslednom kole zmenilo súťažné podmienky. Pôvodne bola totiž rozhodujúcim kritériom cena, pričom Thales vraj ponúkol riešenie, ktoré je o 1,2 miliardy korún lacnejšie ako ponuka BAE Systems. Napokon však viac zavážila logistická podpora.
BAE Systems i exminister Liška všetky pochybnosti odmietajú.
Britskí vyšetrovatelia preverujú aj aktivity spoločnosti BAE Systems v Českej republike. Firmu podozrievajú, že podplácala pri miliardovom tendri na nákup stíhačiek, tzv. grippenov.
BAE čelí vyšetrovaniam v Južnej Afrike, Tanzánii, Rumunsku, Čile, Katare.
(vag)