BRUSEL. Česi a Slováci sa dostali do roly „jadrových“ súperov. Obe krajiny chcú, aby v ich hlavných mestách sídlilo plánované európske jadrové fórum. Ani jedna nechce ustúpiť v prospech druhej. Zástupcovia oboch štátov si včera podali dvere u eurokomisára pre energetiku Andrisa Piebalgsa a lobovali za to, aby sa stála konferencia o jadrovej energii konala v Prahe, respektíve Bratislave.
Výsledok audiencie v eurokomisii, ktorá musí o sídle fóra rozhodúť, je ten, že je na českej a slovenskej vláde, aby sa dohodli. Komisia dáva od sporu ruky preč. „Česko a Slovensko súťažia o rovnakú vec, ale my nemáme preferencie, kde by jadrové fórum malo sídliť. Obe krajiny majú dostatok kapacít ho hostiť. Necháme voľbu na oboch krajinách,“ povedal Piebalgsov hovorca Ferran Espuny.
Podľa zdrojov je zaťatejšie Slovensko. Český vicepremiér Alexander Vondra údajne Piebalgsovi povedal, že Praha o fórum stojí, je však ochotná prepustiť prvú akciu Bratislave alebo pristúpiť na variant, že by sa konferencia striedala medzi Prahou a Bratislavou.
Slovensko naopak trvá len na Bratislave a rado by, aby sa v názve fóra nejako odrazil názov krajiny. S Piebalgsom včera hovoril poradca slovenského premiéra pre energetiku Vladimír Prázdnovský, výsledok ich schôdzky však nebol pred uzávierkou známy.
„Všetky možnosti sú zatiaľ otvorené,“ povedal hovorca slovenského ministerstva hospodárstva Branislav Zvara. K rokovaniam ani k možnosti, či Slovensko pristúpi na kompromis s Českom o striedaní sa v usporadúvaní fóra, sa nechce vyjadrovať, kým rokovania s Českom prebiehajú. Podľa neho je dôležité uvedomiť si, že Slovensko prišlo prvé s myšlienkou hostiť fórum. Tvrdí, že stále je otvorená možnosť, aj keď menej pravdepodobná, že organizovať fórum nebude ani Slovensko, ani Česko, lebo záujem má aj Francúzsko.
Jadrové fórum by na prácu potrebovalo malú koordinačnú kanceláriu a raz ročne usporiadať medzinárodnú konferenciu o vývoji na poli nukleárnej energie. Obe krajiny si od nej sľubujú zvýšenie postavenia a odtabuizovanie jadrovej energie, ktorá významne sýti firmy a domácnosti v oboch štátoch. Na zriadenie jadrového fóra tlačili ako český, tak aj slovenský premiér na marcovom summite únie a dostali naň podporu od lídrov dvadsaťsedmičky.
Teraz chcú, aby zriadenie fóra definitívne posvätila schôdzka lídrov únie na konci júna.
Podobné fóra už existujú napríklad v Amsterdame o obnoviteľných zdrojoch alebo v Madride o zemnom plyne.
Autor: mg