KOMÁRNO. Na juhu Slovenska sa rozmáha vtáčia kriminalita.
V Radvani nad Dunajom našli postreleného orla kráľovského. Ide o vzácneho dravca, ktorý je chránený. Polícia vyšetruje i prípad vystrieľania chránených sokolov a sov blízko Sokoliec.
Orlicu zasiahlo päť brokov
Ochranárom nález poranenej orlice ohlásili ľudia. Hniezdo už na strome nenašli, prezrádzali ho polámané konáre.
„Na zemi sme našli iba samicu s piatimi brokmi v tele. Po veterinárnom ošetrení sa zdá, že bude v poriadku a o niekoľko týždňov by ju mohli vypustiť do prírody. Teraz je v rehabilitačnom stredisku v Zázrivej,“ povedal Jozef Chavko z Ochrany dravcov na Slovensku.
Chránená krajinná oblasť Dunajské luhy spolu s Ochranou dravcov podá v prípade zraneného orla trestné oznámenie. Páchateľovi hrozí trest do piatich rokov väzenia.
„Vzácne dravce pravdepodobne likvidujú niektorí poľovníci pre vyššiu produkciu bažantov a zajacov,“ povedal Chavko.
V Sokolciach neznámy strelec usmrtil výstrelmi z brokovnice tri hniezdiace myšiarky ušaté, dve niekoľkodňové mláďatá sokola myšiara a mláďa vrany. Porušil tým zákon o ochrane prírody a krajiny, keďže myšiarka i sokol sú chránené živočíchy. Zároveň porušil aj poľovný zákon, pretože použil nelegálny spôsob usmrcovania.
„Vystreľovať hniezda s niekoľkodňovými mláďatami sokola myšiara či zastreliť myšiarku zahrievajúcu vajcia je popretie akejkoľvek etiky, obdivu a lásky k prírode,“ povedal Michal Noga z Ochrany dravcov na Slovensku.
„Ak aj z nábojníc vieme zistiť, z ktorej zbrane sa strieľalo, páchateľovi je ťažké dokázať úmysel,“ povedala Renáta Čuháková, zástupkyňa hovorcu nitrianskej krajskej polície. Ak sa zistí, že naozaj sú za tým poľovníci, obvodný úrad životného prostredia im môže obmedziť poľovnú činnosť.
Niektorí poľovníci dravce chránia
Orla kráľovského najviac likvidujú v okresoch Galanta, Dunajská Streda a Komárno. V Novozámockom okrese sa za posledné dva roky situácia zlepšila. Na Slovensku sa vyskytuje len 40 párov tohto orla.
„Úspech pripisujeme aj tomu, že ochranár, ktorý je zároveň aj poľovníkom, robil medzi kolegami osvetu. Dnes poľovné združenie chráni dravce a pritom nemá nízke úlovky zajačej zveri,“ povedal Jozef Lengyel z Chránenej krajinnej oblasti Dunajské luhy.
Orol kráľovský je nížinný druh. Ľudia ho však vytláčajú do okrajových pohorí Malých Karpát, Štiavnických vrchov, Tribča či Považského Inovca.
Susedia tiež strieľajú
Dravce strieľajú a trávia návnadou v Maďarku a Českej republike, vo veľkom v Rakúsku. V Taliansku a niektorých krajinách južnej Európy sa strieľanie dravcov pri jarnom a jesennom ťahu považuje za národný šport.