BRATISLAVA. Alkohol je na Slovensku treťou najčastejšou príčinou ochorení, ktorým sa dalo predísť. Úrad verejného zdravotníctva chce nepriaznivú situáciu zvrátiť vyškolením poradcov pre ľudí závislých od alkoholu.
Pôsobiť by mali v poradniach zdravia, ktoré sú v 36 regionálnych úradoch verejného zdravotníctva po celej republike. Dnes sa však venujú iba poradenstvu v oblastiach fajčenia, obezity, stresu alebo kardiovaskulárnych ochorení.
Pre ľudí bojujúcich s alkoholizmom by tak mala vzniknúť nová možnosť, kam sa obrátiť pri hľadaní pomoci. V súčasnosti sú odkázaní na psychiatrické ambulancie, centrá pre liečbu drogovej závislosti, ktorých je u nás sedem, alebo na združenia Anonymní alkoholici či Klub abstinentov.
Poradne vítajú
„Naším cieľom je dostať do povedomia verejnosti novú možnosť psychologickej pomoci. Je potrebné, aby ľudia postihnutí rôznymi formami závislosti, ktorí si svoj problém uvedomujú, ale nevedia ho ani s pomocou okolia riešiť, nečakali na moment úplnej deštrukcie osobnosti,“ hovorí hlavná koordinátorka projektu Ľubica Majtánová. Odborníci by podľa nej mali klientom poskytovať najmä poradenské rozhovory, aby dokázali zvážiť svoju situáciu a zvoliť najvhodnejšie riešenie.
Zriadenie poradní vítajú aj bývalí alkoholici. „Čím viac možností, tým lepšie. Na Slovensku a najmä u nás na východe je alkoholizmus stále obrovský problém. Tu sa dvaja bez fľaše takmer ani nestretnú,“ hovorí Eva z prešovského združenia Anonymní alkoholici.
Iniciatívu oceňuje aj hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre liečbu drogových závislostí Ľubomír Okruhlica. Hoci alkoholikov podľa neho za posledné desaťročie na Slovensku mierne ubudlo, stredná a východná Európa je podľa Svetovej zdravotníckej organizácie stále časťou sveta s najväčšou spotrebou alkoholu.
Presná štatistika ľudí trpiacich alkoholizmom neexistuje. „Problémových pijanov môže byť od 15 do 90-tisíc,“ odhaduje odborník.
Problémom sú mýty
Okruhlica upozorňuje, že väčším problémom ako nedostatok miest, na ktoré sa môžu alkoholici alebo ich rodiny obrátiť, je spoločenské vnímanie alkoholizmu.
„Alkoholizmus sa v spoločnosti spája s kriminálnym a asociálnym správaním. Keď je človek alkoholik, tak je síce chorý, ale ešte vôbec nemusí týrať ženu alebo byť bezdomovcom.“ Typickým príkladom sú podľa neho ženy, ktoré doma popíjajú, ale riadne chodia do práce a starajú sa o rodinu. „Liečiť sa nechcú, pretože sa boja, že by ich považovali za spoločensky nespoľahlivé.“
Dôležité je nezostať sám
O poradniach pre ľudí závislých od alkoholu sme sa rozprávali s hlavnou koordinátorkou projektu ĽUBICOU MAJTÁNOVOU z Úradu verejného zdravotníctva.
Pre koho sú poradne určené?
„Malo by ísť o vytvorenie medzistupňa pomoci pre ľudí, ktorí majú problém s alkoholom a nechcú ho zatiaľ riešiť liečbou v liečebnom zariadení, čím sú vystavení určitému spoločenskému tlaku. Návšteva poradne je anonymná a bezplatná.“
Ako dokážete klientovi pomôcť?
„Keď človek pocíti, že problémovo pije, začne sa cítiť osamelý. Nech ide o lekára, manažéra, právnika alebo nezamestnaného, všetkých spája, že prežívajú hlbokú vnútornú krízu. Odborník si človeka vypočuje a snaží sa zistiť, aké má očakávania. Prvý, pomáhajúci rozhovor trvá asi hodinu, snažíme sa dozvedieť o jeho situácii čo najviac a vysvetliť mu, čo sa s ním deje a aké má možnosti. Ale pomôcť mu dokážeme, iba ak bude sám chcieť. Problém s alkoholom sa nedá vyriešiť podaním tabletky.“
Ak pomoc prijme?
„Stretnutia sa podľa potreby opakujú. Snažíme sa spolu nájsť najlepšie riešenie. Často pomôže správne mierený motivačno-poradenský rozhovor. Inokedy sa ukáže, že pomôcť môže stretávanie sa s ľuďmi v podobnej situácii. Vtedy mu poradíme, kde ich nájde. Niekedy je jasné, že človek potrebuje liečbu, tú mu však nemôžeme vnútiť. Snažíme sa s ním viesť rozhovor, aby si vážnosť situácie uvedomil sám. Dôležité je klienta správne motivovať a ponúknuť mu všetky riešenia, ktoré sú účinné a dostupné.“