Najnižšiu šancu byť prijatý na vysokú školu podľa svojej voľby máte podľa zistení SME, ak sa uchádzate o štúdium na Fakulte manažmentu Prešovskej univerzity. Na jedno voľné miesto sa tam hlási viac ako 11 ľudí.
"Záujem stredoškolákov o Prešovskú univerzitu za posledných desať rokov narástol," hovorí prorektorka Zuzana Stanislavová. Na tamojšiu fakultu manažmentu sa hlási 2473 študentov, zoberú ich však len 210. Táto fakulta tak ako vlani prijíma študentov bez prijímacích pohovorov.
Podobne ako na viacerých iných školách na Slovensku, aj v Prešove je najväčší záujem o humanitné a spoločenskovedné študijné programy - manažment, psychológia, religionistika, masmediálna komunikácia a podobne. Najmenší o prírodovedné a technické zamerania.
Kto ide na vysokú
V tomto roku sa môžu študenti hlásiť na jednu z 33 vysokých škôl, z ktorých 20 je verejných, 3 sú štátne a 10 súkromných. Sumár tohtoročných podaných prihlášok Ústav informácií a prognóz školstva ešte len spracúva.
Prijímacie pohovory viacerých fakúlt už majú dnes podobu výberového konania. Uchádzači o bakalárske štúdium sú prijímaní na základe študijných výsledkov na strednej škole. V bodovom hodnotení strednej školy je obsiahnutý študijný priemer počas celého stredoškolského štúdia, výsledok a typ maturity, priemerná známka z profilujúcich predmetov. Nie je to tak na lekárskych či právnických fakultách.
Aké sú trendy
Pokiaľ ide o počet prihlásených, veľké prekvapenia sa v tomto roku na slovenských školách neudiali. Na Ekonomickú univerzitu v Bratislave sa podľa prorektora pre vzdelávanie Ferdinanda Daňa na denné štúdium v prvom stupni štúdia hlási 2,7-krát viac študentov, ako sú možnosti, a takmer dvojnásobný počet na externé štúdium. Záujem študentov sa v posledných piatich rokoch významne nemení. "Menší počet prihlásených zaznamenávame na Fakulte medzinárodných vzťahov, čo asi ovplyvňuje fakt, že tam prijímacie skúšky pozostávajú aj z dvoch cudzích jazykov," dokladá prorektor Daňo.
Takmer totožný s vlaňajškom je aj záujem o Filozofickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave, kde evidujú 3889 prihlášok (vlani 3700). Podľa rektora Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre Libora Vozára aj u nich je najväčší záujem o zameranie študijných programov Filozofickej fakulty, kde evidujú 3245 prihlášok, (vlani 3188). Jej prodekan Roman Trošok hovorí, že za posledných päť rokov sa záujem študentov stále drží nad tritisíc. O Filozofickú fakultu Prešovskej univerzity má záujem 2547 študentov (vlani to bolo 3010).
K najžiadanejším školám patria aj právnické fakulty. Na Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave sa v dennej forme hlási v podstate nemenný počet záujemcov - 2019 (vlani 2038).
Prekvapením je pokles záujmu o učiteľské študijné programy. Ten pozorovali napríklad v nitrianskej UKF. Tam však v poslednom období stúpol záujem o študijný program zdravotnícky záchranár.
Technici majú problémy
Bakalárske štúdium na technikách bude mať na mnohých fakultách aj druhé kolo prijímacích pohovorov. Tak uvažujú napríklad na Strojníckej aj Stavebnej fakulte STU v Bratislave, Na Žilinskej univerzite v Žiline, na Trenčianskej univerzite A. Dubčeka v Trenčíne aj Technickej univerzite v Košiciach.
Podľa rektora Trenčianskej univerzity Juraja Wagnera je problémom aj kvalita a pripravenosť absolventov stredných škôl na vysokoškolské štúdium. "Študenti, ktorí sa uchádzajú o štúdium technického zamerania, sú zväčša absolventmi stredných odborných škôl - SPŠ a SOU. Ich pripravenosť je vo všeobecnosti nedostatočná. Najmä z prírodovedných predmetov, ktoré sú základnými pre technické vedy, ako je matematika, fyzika, chémia. Slabá je aj ich pripravenosť z cudzích jazykov, bez ktorých sa dnes absolvent vysokej školy, či už bakalár, alebo inžinier, nezaobíde," hovorí rektor Wagner.
Podľa rektora sú na tom lepšie humanitné študijné programy a sociálno-ekonomické smery, kde sa hlási oveľa viac záujemcov predovšetkým z gymnázií.
Prodekan bratislavskej Strojníckej fakulty STU František Urban hovorí, že v priebehu šiestich rokov sa u nich znížil počet študentov zapísaných do prvého ročníka bakalárskeho štúdia o 30 percent. A to i napriek tomu, že prijímacie konanie sa zjednodušilo.
Kým o študijný program automobily, lode a spaľovacie motory je enormný záujem, v praxi chýbajú napríklad konštruktéri, projektanti a prevádzkovatelia, absolventi študijných odborov energetika, automatizácia, motorové vozidlá a podobne.
Štúdium zatraktívňujú
Prodekan Stavebnej fakulty STU Stanislav Unčík hovorí, že záujem o ich fakultu za posledných päť rokov u stredoškolákov stúpa, ale aj tak počet absolventov nezodpovedá požiadavkám praxe. Prejavuje sa to v prípade tradičných študijných programov inžinierske konštrukcie a dopravné stavby, vodné stavby a vodné hospodárstvo. Naopak, pri študijných programoch pozemné stavby a architektúra a geodézia a kartografia počty záujemcov vysoko prekračujú možnosti. Zatraktívnením štúdia je možnosť doplniť si vzdelanie o ekonomické disciplíny a získať jazykový certifikát.
Podľa Renáty Švarcovej z Rektorátu Žilinskej univerzity sa záujem o štúdium za posledné roky stabilizoval. Aj tak je v praxi nedostatok ich absolventov v oblasti informačno-komunikačných technológií, chýbajú konštruktéri a odborníci na automobilový priemysel.