Zadržiavaní Fíni sú zamestnancami Nokie v Dubaji a podľa všetkého doplatili na to, že sa vybrali na výlet v blízkosti ostrovov Abú Músá. Za svoje ich označujú Irán aj Spojené arabské emiráty.
Ostrovy sa nachádzajú neďaleko mimoriadne citlivej úžiny Chormúz. Tá spája Omanský a Perzský záliv a je mimoriadne dôležitá na prepravu ropy z oblasti. Irán sa už viackrát vyhrážal, že ak ho niekto napadne, môže ju zablokovať a spôsobiť tak chaos na ropných trhoch.
Prípad Fínov pripomína marcový únos 15 britských námorníkov v Perzskom zálive. Aj tí sa podľa Iránu nachádzali v jeho výsostných vodách. Londýn však tvrdil, že hranice Iraku vôbec neprekročili. Incident sa takisto odohral v spornej časti, ktorú za svoju považuje tak Irak, ako Irán.
Šťastný koniec
Fínsko včera verilo, že ich ľudia majú lepšiu pozíciu ako námorníci z Britských ostrovov. Ide o civilistov a navyše sú z krajiny, ktorá nemá s Iránom nijaký problém. Iránske ministerstvo zahraničia sa tvárilo, že o zadržaných Fínoch nič nevie a nič sa neobjavilo ani v tamojších kontrolovaných médiách.
Všetkých troch zadržiavaných Európanov včera podvečer nakoniec prepustili. Oznámilo to fínske ministerstvo zahraničných vecí.
Ostrovy Abú Músá, kde mužov zadržali, sa v minulosti v časopise Jane's Defense Weekly spomínali ako miesto, kde Irán skladuje konvenčné aj chemické zbrane. Iránci sú na cudzincov, čo sa tam pohybujú, precitlivení. V novembri 2005 zadržali v Perzskom zálive Nemca a Francúza, ktorí si tiež na rybárskom výlete údajne fotografovali lode a ropné tankery. Dostali za to 18 mesiacov a väčšinu trestu si odsedeli v iránskom zajatí.
Teherán zadržiava aj štyroch prominentných Američanov iránskeho pôvodu, ktorých obviňuje zo špionáže. Za to v Iráne hrozí trest smrti.