Washington stále odmieta plány Nemecka na boj proti klimatickým zmenám. Prezident George Bush včera povedal kancelárke Angele Merkelovej, že má „silnú túžbu“ spolupracovať na znižovaní skleníkových plynov. Konkrétne záväzky v letovisku pri Baltskom mori však nepodpíše.
Obaja lídri si v máločom tak nerozumejú, ako pri ochrane životného prostredia. Bush hovorí o Merkelovej ako o blízkej kamarátke. Na to však zabúda, keď kancelárka hovorí o boji proti znečisťovaniu ovzdušia a núti do toho aj Washington.
Tvrdohlavý Bush
Američania tvrdia, že na summite G8 očakávajú kompromis. Nemeckí diplomati však zostávajú skeptickí a z kuloárov sa ozýva, že Merkelová odmietne slabú dohodu. Už vopred dala jasne najavo, že ak sa summit v Heiligendamme skončí fiaskom, bude to predovšetkým Bushova chyba.
Berlín má strategický cieľ dosiahnuť, aby sa oteplenie planéty zastavilo na dvoch stupňoch a aby sa emisie oxidu uhličitého znížili o polovicu do roku 2050.
Na svojej strane má vedecké študie, ktoré varujú, že inak hrozia planéte záplavy, horúčavy a suchá.
Dohoda do roka a pol
Biely dom však odmieta pristúpiť na konkrétne záväzky. Poradca prezidenta James Connaughton včera tesne pred začiatkom summitu povedal, že Washington chce klimatické zmeny riešiť. Tvrdí však, že G8 nie je vhodné fórum na určovanie záväzkov.
„Jediná oblasť, kde sa nezhodujeme, je, či by mala G8 diktovať národné politiky svojim členom,“ reagoval Connaughton. Podľa agentúry Reuters povedal, že dohoda môže vzniknúť do 18 mesiacov.
Na pomoc Berlínu prišiel aj britský premiér Tony Blair. Pred odchodom z Londýna denníku Guardian povedal, že využije svoj vplyv a bude Busha presviedčať o podstatnom znížení skleníkových plynov.
Ruské hrozby Európe boli len hypotetické
Hrozby ruského prezidenta Vladimira Putina, že Moskva otočí zbrane na Európu pre americký radarový systém, boli len hypotetické. „Nešlo o hrozbu zo strany pána Putina. Odpovedal iba na otázku novinára, či by hypoteticky zvažoval presmerovanie zbraní... a potvrdil, že to môže byť jednou z možností, ako by Rusko reagovalo,“ povedal včera hovorca Kremľa Dmitry Peskov.
Putinove výroky hrozili, že narušia vzťahy medzi Ruskom a Európou a budú sa riešiť aj na summite G8.
Na rozhovor s Putinom sa chystá americký prezident Bush, ktorý ho chce presvedčiť, že protiraketový systém nie je namierený proti Rusku. Bush včera povedal, že Moskva určite na Európu nezaútočí a v pondelok v Prahe kritizoval stav demokracie v krajine.
Kremeľ na to včera tvrdo odpovedal a varoval amerického prezidenta, aby nepoužíval obavy o demokraciu v Rusku ako spôsob zasahovania do jeho záležitostí. „Neželáme si akúkoľvek snahu Spojených štátov zasahovať do ruských volieb. Považujeme to za domácu záležitosť,“ povedal Peskov. (reuters)