BRATISLAVA. Trnavský krajský šéf HZDS Tibor Mikuš navrhne na sobotňajšom sneme zmenu názvu strany z ĽS-HZDS na Ľudovú stranu.
„Historické poslanie Hnutia za demokratické Slovensko sa dávno naplnilo a mali by sme sa profilovať veľmi jasne ako ľudová strana,“ povedal Mikuš. Slovensko je totiž už bezpochyby demokratické.
„Strana by mala byť zaradená do európskych štruktúr a myslím, že ĽS je správnym názvom.“
Mikuš je spolu s nitrianskym županom Milanom Belicom individuálnym členom Európskej ľudovej strany (EPP).
Poslanec vraj sondáž medzi členmi strany nerobil. Pripustil však, že „mnohí ešte emocionálne lipnú“ na názve HZDS.
Veteška včera o Mikušovej iniciatíve na zmenu názvu nevedel.
HZDS je tradícia
Vladimír Mečiar nedávno povedal, že strana už nechce do EPP. Kam sa HZDS vydá, tají.
„Nie je šanca, aby to bolo schválené,“ myslí si podpredseda HZDS Milan Urbáni, podľa ktorého sa takéto návrhy nepredkladajú „z ulice“.
Poslanec Ján Kovarčík povedal, že taká zásadná vec by sa mala najprv objaviť na rokovaní vedenia a tiež na druhom najvyššom orgáne strany – Republikovom predstavenstve. „Zdá sa mi to byť takou strelou od pása.“
Podľa Kovarčíka je však HZDS „tradícia a zakladajúca strana tohto štátu“. S touto značkou by sa preto nemalo hazardovať. Podobný názor má aj Katarína Tóthová, podľa ktorej má značka HZDS opodstatnenie.
Snem vraj vylučovať nebude
Medzi členmi HZDS sa hovorí aj o možnosti, že by sa nespokojnosť s kandidatúrou Vetešku mohla skončiť na sneme aj návrhom na vylúčenie podpredsedu alebo niektorých z jeho podporovateľov zo strany. Viacerí regionálni predstavitelia SME povedali, že by ich takýto návrh neprekvapil.
„Oficiálne ani neoficiálne som o tom nepočul. Podľa náznakov, ktoré sa objavili v procese existencie dvoch kandidátov na voľbu predsedu, by ma však neprekvapilo nič,“ povedal Ľuboš Lackovič, ktorý podporuje Vetešku.
Kovarčík si naopak myslí, že takýto návrh nepadne a očakáva, že strana bude deklarovať jednotu, nie rozpad.
Rozhodnutie o Scholtzovej sťažnosti
Otázne tiež je, ako skončí sťažnosť Mikušovho neúspešného protikandidáta na krajského šéfa Pavla Scholtza. Ten tvrdí, že trnavský snem bol zmanipulovaný.
Stanislav Husár, predseda Republikovej rozhodcovskej komisie, ktorá o sťažnosti rozhodne, už dopredu hovorí, že Scholtzove námietky sú oprávnené. „Volebná komisia narátala vo volebných urnách viac lístkov, ako bolo delegátov. Je teda úplne očividné, že k nejakému švindlíku tam dôjsť muselo.“
Podľa Husára sa však bude oficiálne rozhodovať určite až po sneme, ktorý zvolí jeho nových členov. Myslí si však, že by sa malo hlasovanie opakovať.
Exposlanec Husár povedal, že snemu prednesie správu o činnosti komisie, nijaké návrhy na vylúčenie podávať nemieni.
Mikuš takýto podnet považuje za neopodstatnený a neférový.