Rímsky súd včera vyhlásil piatich obvinených z vraždy talianskeho bankára Roberta Calviho za nevinných.
Finančník Flavio Carboni, jeho expriateľka Manuela Kleinszigová, mafián Pippo Caló, bývalý šéf zločineckej skupiny Magliana Ernesto Diotallevi a Calviho šofér Silvano Vitto si vydýchli. Pred súdom čelili doživotnému väzeniu. Nespokojnosť naopak vyjadril syn zavraždeného Carlo Calvi. Jeff Katz, detektív, ktorého si Carlo najal, aby preskúmal dôkazy otcovej smrti, tlmočil jeho slová. „Je to veľké sklamanie pre celú našu rodinu,“ povedal Reuters.
Škvrna na svedomí Vatikánu
Najväčší politický škandál v moderných dejinách Talianska sa začal v roku 1978. Národná banka Talianska vtedy obvinila finančný dom Banco Ambrosiano z nelegálnych transferov niekoľkých miliárd lír.
Na čele banky vtedy stál práve Roberto Calvi, prezývaný tiež Boží bankár pre svoje úzke kontakty s Vatikánom. Ten mal v banke finančnú účasť. Obvinenie z prania peňazí ho stálo suspendáciu a pokutu cez 19 miliónov dolárov. O štyri roky neskôr kontrola potvrdila dlhy v banke dosahujúce 1,5 miliardy dolárov. Zistilo sa tiež, že peniaze odtekali z banky aj cez kontá vo vatikánskej banke.
Ďalšie odhalenia boli ešte šokujúcejšie. Svoje peniaze prevádzala cez Banco Ambrosiano aj talianska mafia Cosa Nostra a slobodomurárska lóža P2 (Propaganda Due), ktorej vtedy šéfoval Licio Gelli. Polícia ho chvíľu tiež podozrievala z plánovania vraždy. Neskôr však obvinenia stiahla.
Obesený na Temži
Roberto Calvi 10. júna 1982 s falošnými dokladmi utiekol do Londýna. O osem dní neskôr ho našli obeseného pod mostom Blackfriars s vreckami plnými tehál, čo mnohí považovali za odkaz na slobodomurárov. Pri sebe mal tiež 15–tisíc dolárov.
Londýn najprv potvrdil ako dôvod úmrtia samovraždu. Prípad viackrát znovu obnovili pre nové dôkazy, ktoré stále viac pripúšťali možnosť vraždy. Definitívne ju potvrdila exhumácia tela v roku 1998 a následná expertíza.
Už vtedy sa spomínalo ako meno hlavného podozrivého Pippa Calóa, šéfa neapolskej mafie. Calvi potreboval peniaze, aby sa dostal z dlhov a zrejme sa vyhrážal zverejnením informácií, ktoré mohli zdiskreditovať viacerých vplyvných obchodníkov. Proces, ktorý sa s päticou podozrivých začal v roku 2005, však včera túto možnosť vyvrátil. (toh)
![]() Vatikánsky bankár Roberto Calvi a mafiánsky boss podozrivý z jeho vraždy Pippo Caló. FOTO – SITA/AP |