BRATISLAVA. Akcie šiestich najväčších teplárenských spoločností na Slovensku naďalej zostanú v portfóliu Fondu národného majetku.
Podľa hovorcu rezortu hospodárstva Branislava Zvaru ostáva rozhodnutie minulej vlády z februára minulého roku o zastavení privatizácie v platnosti.
Minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek pritom koncom minulého roku pripustil, že by teplárenské spoločnosti v Bratislave, Košiciach, Trnave, Žiline, Martine a vo Zvolene nemuseli patriť medzi strategické podniky, ktoré by vláda neprivatizovala.
To by podľa ministra znamenalo, že by sa teplárne mohli buď previesť na dotknuté mestá a obce, alebo by sa časť podielu predala. Jahnátek pritom preferoval prevod akcií na mestá. Podľa slov ministra z konca minulého roku rezort hospodárstva začal pripravovať zoznam strategických podnikov, ktoré štát nepredá.
„Neviem však povedať, kedy by mal byť zoznam hotový. Všetko ešte analyzujeme. Môj osobný názor však je, že teplárne by sa možno dali uvoľniť,“ povedal vtedy minister Jahnátek.
Fond, ako jediný akcionár spoločností, privatizáciu teplární začiatkom októbra minulého roku definitívne zrušil. Predaj 51 percent akcií priamo strategickému investorovi schválila vláda Mikuláša Dzurindu začiatkom septembra 2005. Fond pôvodne navrhoval, aby investor mohol získať až 67 percent akcií, pričom zvyšok sa mal bezodplatne previesť na mestá, v ktorých tepláreň sídli.
Prevod 49 percent akcií teplární na mestá prezentoval v roku 2005 vtedajší minister hospodárstva Jirko Malchárek. Podľa slov bývalého ministra financií Ivana Mikloša však ešte existovala možnosť, že na mestá sa prevedie minimálne 34 percent akcií a zvyšných 15 percent akcií by fond potom buď ponúkol investorovi, alebo predal cez kapitálový trh.