Nebojte sa investovať do topánok

Vybrať si správne bežecké topánky si vyžaduje čas, trpezlivosť a trochu znalostí. Čím viac investujete do tohto procesu, tým viac sa to neskôr zúročí.

Nanešťastie, na Slovensku nie je veľmi pravdepodobné, že by vám v obuvi vôbec poradili. Väčšina predavačov bežeckých topánok sama nebehá a vedia len veľmi málo, - ak vôbec niečo - o tovare, ktorý predávajú. Ďalší problém spočíva v tom, že výber vo väčšine topánkových obchodov nie je veľmi široký. Nike a Adidas sú dobre zastúpené, ale tie už nevyrábajú najlepšie topánky; značky ako široko uznávané Saucony a Asics je takmer nemožné nájsť, nehovoriac už o menách ako Mizuno, New Balance alebo Brooks. Napriek tomu vám nasledujúci sprievodca na začiatok pomôže.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Najlepšie, čo môžete vedieť, je, že neexistujú "najlepšie" topánky na trhu. Každý má individuálny vkus a potreby a to, čo funguje u jedného, nemusí vždy fungovať u druhého. Najdôležitejšia myšlienka je nájsť topánky, čo dobre sedia, zvlášť na prednej časti chodidla a v oblasti prstov (ak pochybujete, kúpte radšej väčšie než menšie), a v ktorých sa cítite pohodlne.

Pre začiatočníka alebo neskúseného bežca je druhou najdôležitejšou vecou dostať bežecké topánky s dostatočne pružnou výstužou, zvlášť ak máte nadváhu alebo ste prirodzene ťažký. Veľmi ľahké bežecké topánky s chabou výstužou a bez ovládania pohybu, známe ako "pretekárske ploché" alebo experimentálne topánky ako Nike Free (navrhnuté tak, aby ste mali pocit, že bežíte bosí) spôsobia, že budete mať pocit boľavých nôh po behu akejkoľvek dĺžky, a povedú k zraneniu, ak sa budete snažiť trénovať v nich každý deň. Namiesto toho si zvoľte tenisky na diaľkové behy s výdatnou výstužou prednej časti chodidla aj päty. Možno budú trochu ťažšie, ale vaše kolená vám za to z dlhodobého hľadiska poďakujú.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalšia vec, ktorú treba urobiť ešte skôr, než navštívite obuv, je zistiť, aký druh chodidla máte. Môžete to urobiť tak, že si nohu navlhčíte a potom urobíte stopu na dlážke alebo na kuse papiera. Normálna noha ukáže prednú časť a pätu spojené pevným pásom; takýto typ nohy dopadá na vonkajšiu stranu päty a mierne sa vtáča dovnútra, aby zmenšila náraz. To, čo chcete, je stabilná topánka, ktorá neposkytuje nadmerné ovládanie pohybu, ako Asics Gel Nimbus alebo Gel Kinsei,

Nike Air Max 180 alebo Air Zoom Percept, New Balance série 850 alebo Saucony Grid Hurricane.

Na druhej strane plochá noha ukáže prednú časť a pätu spojené pásom takmer rovnakej šírky, ako má samotné chodidlo. Tento druh chodidla pristáva na vonkajšej strane päty a vtáča sa dovnútra (pronácia) výrazne a vyžaduje topánku ovládajúcu pohyb ako napríklad Brooks Addiction, New Balance 1122 alebo Asics Gel Foundation VI.

SkryťVypnúť reklamu

Napokon, vysoko klenutá noha ukazuje veľmi úzky pás alebo aj žiaden, ktorý by mal spájať prednú časť chodidla a pätu. Tento druh nohy sa dosť nevtáča dovnútra, a preto nie je veľmi účinným tlmičom nárazov; potrebuje silne vystužené topánky s veľkou flexibilitou, aby sa povzbudil pohyb nohy. Vyskúšajte New Balance 1060, Asics Gel Nimbus VIII, Nike Air Pegasus alebo Saucony Pro Grid Triumph.

Teraz ste pripravení vyraziť a začať si skúšať topánky. Doprajte si čas a vyskúšajte toľko topánok, koľko potrebujete, aby ste si vybrali správne, a nenechajte sa odradiť netrpezlivosťou predavača či predavačky v obuvi. Neupriamte sa na jednu značku a nebojte sa vyskúšať niečo nové, keďže každý veľký výrobca topánok dnes vyrába slušné topánky a rozdiel môže spočívať prevažne v tom, ako vám padnú. Topánky Nike bývajú napríklad skôr užšie, zatiaľ čo modely Saucony sú širšie, zvlášť v prednej časti chodidla; Asics sa hodnotia ako najpohodlnejšie, pokiaľ ide o výstuž, ale existujú pochybnosti o ich trvácnosti. Počítajte tiež s výdavkom niečo medzi 2000 a 3500 korún - ak žiadajú viac, je to zdieranie, ak menej, možno nebude kvalita topánky dostatočná.

SkryťVypnúť reklamu

Keď sa prvý raz prebehnete vo svojich nových topánkach, starostlivo si prezrite nohy a hľadajte pľuzgiere či bolestivé miesta. Ak také nájdete, topánky ihneď vráťte. Ak sa budete snažiť behať napriek nepríjemným pocitom, privodíte si chronické problémy.

Pri tréningu si zaznamenávajte dĺžku každého behu. Topánky vám pravdepodobne vydržia od 800 do 1000 kilometrov, potom sa výstuž vyšúcha a budú vám hroziť problémy s kolenami a ďalšími kĺbmi. Ak pocítite malé kamienky cez podrážku prednej časti chodidla, znamená to, že topánka je "mŕtva"; výstuž nanešťastie začne dosluhovať oveľa skôr, než to vy zbadáte. Ak sa u vás objavia problémy s kolenami, prvým podozrivým sú topánky.

Iné typy topánok

n Terénne

topánky sú navrhnuté na beh v teréne mimo upravených dráh, ako sú poľné cesty, tráva alebo lesnatá krajina. Majú ťažší, trvácnejší zvršok. Podošva má agresívnejšiu priľnavosť a zvyčajne je navrhnutá tak, aby nenaberala drobnosti na povrchu. Tieto topánky sa hodia aj na beh v zime vzhľadom na zvýšenú priľnavosť. Niektoré "terénne" topánky sú vodotesné alebo vodeodolné.

SkryťVypnúť reklamu

n Univerzálne

alebo bežné tenisky - tieto topánky sú zvyčajne navrhnuté pre telocvičňu. Hodia sa pre ľudí, ktorí v nich chcú robiť celý rad aktivít. Zvyčajne je to profil bežeckej topánky s bočnou podperou navyše. Tieto topánky sú ťažšie ako bežecké, keďže bývajú kožené s podrážkou, čo nezanecháva stopy.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 535
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 210
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 702
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 915
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 952
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 869
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 810
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 465
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu