BRATISLAVA. Pokusy ilegálne dovážať odpad na Slovensko budú podľa polície pokračovať. Poplatky za zneškodnenie odpadkov sú vo vyspelejších krajinách Európskej únie totiž päť až desaťkrát vyššie, povedal policajný špecialista na ekologickú kriminalitu Mário Kern.
Dva kamióny približne so 40 tonami odpadkov z Rakúska zadržali slovenskí policajti asi pred dvoma týždňami. Odpad mal skončiť v opustenom kameňolome pri Dubnici nad Váhom, no napokon ho musela dať zneškodniť rakúska strana. Po organizátoroch polícia podľa Kerna pátra. „Možno o pár týždňov bude existovať iný kanál, ktorým niekto bude chcieť odpad doviesť na naše územie,“ povedal.
Na Slovensko sa nelegálne dostal odpad z Rakúska už v roku 2005. Išlo spolu asi o 1300 ton. Okrem toho sa na Slovensko dováža odpad aj legálne. V roku 2005 povolili úrady dovoz viac ako milióna ton, o rok neskôr necelých 750-tisíc ton a tento rok zatiaľ asi 350-tisíc ton odpadu. Dovezené odpadky spaľujú napríklad cementárne.(čtk)
Vo Vyšnom Nemeckom otvoria priechod
VYŠNÉ NEMECKÉ, SOBRANCE. Dnes predpoludním otvoria slovensko-ukrajinský hraničný priechod vo Vyšnom Nemeckom v Sobraneckom okrese, ktorý prešiel stavebnými úpravami súvisiacimi so vstupom do schengenského priestoru. Zo schengenského fondu išlo na rekonštrukciu viac ako 803 378 eur. Ďalšími vyše 152-tisícmi eur prispelo slovenské colné riaditeľstvo.
Časť dopravy v druhej polovici februára presmerovali na hraničný priechod v Ubli v Sninskom okrese. „Na stretnutí hlavných hraničných splnomocnencov sa dnes dohodne, odkedy začne platiť pôvodný režim, čo znamená, že cestujúci osobnými autami a peší turisti už nebudú musieť zachádzať do Uble,“ povedal hovorca Colného úradu v Čiernej nad Tisou Ladislav Brada.
Na slávnostnom otvorení priechodu by sa mali zúčastniť ministri financií a vnútra.