Teroristická organizácia ETA dnes po 439 dňoch ukončila prímerie. Na desaťtisíce Španielov, ktorí od vlády neustále požadujú tvrdšiu politiku voči separatistom, tak zase čakajú dni plné obáv. ETA už zabila stovky ľudí, a znovu hrozí útokmi. Z ktorej strany zaútočí teraz?
ETA hľadá zámienky
„Budeme hájiť Baskicko so zbraňou v ruke na všetkých frontoch,“ napísali separatisti vo vyhlásení, ktoré včera zverejnili baskické denníky Gara a Berria.
Teroristi tvrdia, že španielska vláda neposkytla dostatočné podmienky na dialóg a prímerie sústavne porušovala. ETA si však pravidelne hľadá zámienky, prečo ďalej bojovať, napísal včera denník El País.
Ukončenie prímeria preto nie je až takým prekvapením. Za nezávislosť poloautonómneho Baskicka a Navarry bojuje ETA už vyše štyridsať rokov. Na svedomí majú vyše osemsto životov.
Keď separatisti vlani na jar zložili zbrane, začala s nimi socialistická vláda premiéra Zapatera vyjednávať.
Odvtedy zato čelí neustálej kritike opozičných ľudovcov. Tí presadzujú prísnejšie zaobchádzanie s baskickými rebelmi, namiesto rokovaní, ktoré podľa nich k ničomu nevedú.
„S teroristami nemožno vyjednávať. Je to chyba, ktorá ich iba posilňuje,“ reagoval včera podľa El Mundo líder opozície Mariano Rajoy.
Mäkký Zapatero
„ETA sa vydala úplne opačným smerom. Nie tým, ktorým chce ísť väčšina obyvateľov Baskicka a celej krajiny,“ vyhlásil včera celkom pokojne premiér Zapatero v Madride.
Prímerie podľa neho ako prvá porušila ETA, keď minulý rok v decembri zaútočila na madridské letisko Barajas. O život pritom prišli dvaja Ekvádorčania.
Teroristi však prímerie označili za stále platné. Zapatero z mierových rozhovorov, ktoré dovtedy nepriniesli žiaden výsedok, okamžite vycúval.
„ETA sa rozhodla tak, ako už niekoľkokrát v minulosti, a znova sa mýli,“ vyhlásil premiér. Dúfa, že po vyhlásení o ukončení prímeria sa všetky politické skupiny zjednotia, aby dosiahli spoločný cieľ.
Ľudovci však majú na zaobchádzanie s teroristami iný názor ako premiér. Vyčítajú mu, že je príliš mäkký. ETA naopak ako jeden z dôvodov, prečo prímerie ukončila, uviedla, že vláda aj napriek prímeriu naďalej zatýka, mučí a prenasleduje jej členov. Okrem toho nemohli osoby blízke ilegálnej strane Batasuna – politického krídla ETA – kandidovať v regionálnych a komunálnych voľbách, ktoré sa konali minulý mesiac.
Podľa španielskych médií vymáhali teroristi od baskických firiem v posledných dňoch peniaze na financovanie ich obnoveného boja za nezávislosť.
Nové útoky
Okrem toho denník El País v pondelok napísal, že teroristi plánujú onedlho ďalší útok, ktorý by sa však mal zaobísť bez obetí. Útoky ETA sa už v Španielsku stali nielen pravidelnou súčasťou správ, ale aj každodenného života Španielov.