HEILIGENDAMM. Romantické letovisko na pobreží Baltského mora poznajú aj mnohí Slováci. Počas komunizmu sa tu vo veľkom rekreovali deti z bývalého Československa. Po páde NDR rezort krásne zrekonštruovali a dnes je luxusným turistickým strediskom, ktoré hostí najmocnejších lídrov sveta.
Summit G8 sa uskutoční v luxusnom sídle Kempinski Grand Hotel, ktoré pôvodne vlastnil židovský bankár Adolf Baron von Rosenberg.
Noviny Welt am Sonntag zistili, že majetok mu pred vojnou zhabali nacisti a neskôr zostal majetkom nemeckej vlády. Židovské centrum teraz skúma, či rodina bývalého vlastníka nemá nárok na kompenzáciu. Pátranie po dôkazoch môže byť problematické, keďže bankár v roku 1939 spáchal samovraždu.
Mesto hore nohami
Heiligendamm je zvyčajne pokojné mestečko, domáci sú preto nespokojní s priveľkými bezpečnostnými opatreniami.
V pohotovosti je 16–tisíc policajtov a hliadky patrolujú po celom pobreží. Okolie je obohnané 12–kilometrovým plotom, ktorý je najväčší od čias smutne známeho Berlínskeho múra.
Minister vnútra Wolfgang Schäuble stavbu obraňuje. „Ak sme nechceli organizovať summit na Zugspitze (najvyšší vrch krajiny), tak sme museli zabezpečiť ochranu plotom,“ citoval ho Spiegel.
Nemecké médiá píšu, že opatrenia požadovala najmä americká strana na ochranu prezidenta Busha. Demonštranti chceli poslať ľudí aj k plotu, ale úrady to zakázali. Či išlo o oprávnené rozhodnutie, teraz rozhoduje Najvyšší súd.
Zaujímavé je, že proti summitu G8 neprotestujú len ľavicové skupiny, ale do ulíc sa vrhla aj krajná pravica. Neonacisti cez víkend pochodovali cez berlínsku Brandenburskú bránu. Polícia priznala, že bola nepripravená, pochod zastavila a zatkla 13 vyholencov.
Autor: hud