PRAHA. Krajiny strednej a východnej Európy začínajú pociťovať nedostatok kvalifikovaných pracovných síl, čo nepriaznivo ovplyvňuje plány firiem a v konečnom dôsledku to môže byť hlavnou príčinou spomalenia hospodárskeho rastu. Napísal to ekonomický denník Financial Times. Ten si napríklad všíma, že platy v niektorých odvetviach za rok vzrástli až o 50 percent.
Problém sa netýka len vybraných krajín, ale prakticky celej časti Európy, od Poľska až po Bulharsko.
Príčiny tohto stavu sú totiž vo väčšine krajín bývalého východného bloku podobné. Predovšetkým je to nízka mobilita, ale tiež zlé využitie schopností a do určitej miery vysoký prílev investícií a odchod niektorých kvalifikovaných ľudí do zahraničia.
Pokiaľ sa zahraničné firmy rozhodnú v strednej a východnej Európe investovať, často zistia, že nájsť zodpovedajúcich zamestnancov nie je jednoduché a že treba sa po nich niekedy pozrieť ďalej na východ. V opačnom prípade im nezostáva iné, než ponúknuť vyššie platy.
Bývalé komunistické krajiny v strednej Európe vlani prilákali priame zahraničné investície za 32,5 miliardy eur. To je i jedna z príčin terajšieho nedostatku zodpovedajúcej pracovnej sily. Dôvodom je tiež to, že tisíce Poliakov či Rumunov sa presťahovali do západoeurópskych krajín. Vo väčšine prípadov sú to vysoko vzdelaní ľudia, ktorí odchádzajú za lepšími platmi a vyššou životnou úrovňou.
Z Maďarska ani z Českej republiky kvalifikovaná pracovná sila na Západ vo veľkom neodchádza, ale i tak sú v týchto krajinách oblasti, kde nie je možné vhodných zamestnancov nájsť. Hlavným dôvodom je neochota ľudí sťahovať sa za prácou. To potvrdil aj bývalý šéf agentúry CzechInvest Jan Havelka. „Investori sú z toho niekedy v šoku,“ povedal.