PRAHA. Ešte skôr, ako americký prezident George Bush začal dnešné rokovania s českou politickou elitou na Pražskom hrade, tak ako všade na svete ho už včera „vítali“ demonštranti. Ich počet však výrazne zaostával za očakávaním.
Málo nás, príďte medzi nás
Na najdlhšie pripravovanej akcii, demonštrácii hnutia Nie základniam sa zišla necelá tisícka mladých ľudí.
S nezáujmom sa stretla aj mládežnícka organizácia komunistickej strany. Na ich protest pred americkú ambasádu prišlo len niekoľko desiatok ľudí, aj to prevažne v dôchodkovom veku.
VIDEO: MfDnes
Demonštrácia v blízkosti Pražského hradu prebiehala pokojne, až kým sa sto anarchistov s čiernymi kuklami nesnažilo preniknúť do hradného areálu, kde bude dnes Bush argumentovať v prospech radaru. Zastavili ich policajné bariéry a ťažkoodenci.
Topolánek za, socialisti proti
Medzi českými parlamentnými stranami má americký prezident najjasnejšiu podporu v strane občianskych demokratov (ODS) premiéra Mirka Topolánka.
Ten v piatok na konferencii o americkom protiraketovom systéme spojil základňu s víziou zániku európskej civilizácie. Topolánek zopakoval, že protiraketový systém nie je namierený proti Rusku.
Moskva podľa neho iba cíti šancu posilniť svoju pozíciu a oslabiť euroatlantické väzby. „My však nechceme opäť patriť do sféry ruského vplyvu,“ dodal český premiér.
Zeman: Útok na Irán je lepší
Asi dvadsať minút by mal Bush rokovať aj s predsedom opozičných sociálnych demokratov a expremiérom Jiřím Paroubkom.
Médiám povedal, že chce Bushovi vysvetliť postoj svojej strany. ČSSD trvá na tom, aby bol americký systém začlenený do NATO. Ani postoj jeho strany však nie je jednotný.
Podpredseda strany Bohuslav Sobotka povedal, že v prípade, ak únia a NATO nebudú schopné obyvateľov obrániť vlastným systémom, vie si predstaviť spoluprácu iba s USA.
Inak rozmýšľa Paroubkov predchodca Miloš Zeman. „Považujem preventívny útok na Irán za efektívnejší než radarovú základňu,“ povedal ČTK.
Antiglobalista Tamás: USA nám klamali
Jedna z hlavných postáv hnutia Nie základniam
Jan Tamás hovorí, že americký radar v Česku nechce za žiadnych podmienok.
Viete si predstaviť, že by ste pri splnení nejakých podmienok so základňou v Česku súhlasili?
„Neviem si predstaviť, že by sme súhlasili so zbrojením“
Je možné dávať znamienko rovnosti medzi základňu a zbrojenie?
„Samozrejme. Základňa, to je národný protiraketový systém, je to vojenský komplex, čiže je to zbrojenie.“
Odmietate úplne argumenty, že tento systém má brániť pred útokmi štátov ako Irán či Severná Kórea?
„Tomu neveríme. Spojené štáty nám klamali v roku 2003, keď tvrdili, že Irak má zbrane hromadného ničenia. A tiež sa nám nezdá, že by Irán bol v súčasnosti tým najväčším nepriateľom. Je to zámienka preto, aby sa ďalej zbrojilo.“
(pm)
Stĺpček Petra Schutza
Doba ľadová?
Cesta do Európy, ktorú dnes v Prahe začína George Bush, vystaví vzťahy USA - Európska únia - Rusko takej skúške ako žiadna pred ňou. Po roztržke v Samare je nemecký Heiligendamm, kde sa zídu lídri G8, ďalší kandidát na zápis do histórie ako zlomové miesto, po ktorom nastúpi nová éra.
Bodom sváru medzi úniou a USA je síce klimatická zmena, doba ľadová však dýcha z Kremľa. Základne, o ktorých dnes rokuje Bush v Prahe, sú len zámienka. Vladimir Putin musí vedieť, že mu neublížia, pretože to vie každý, kto dokáže narátať do desať. Toľko bude rakiet, nie viac. Pokiaľ sú pre neho väčšou aférou, ako bol svojho času hromadný vstup bývalých satelitov do aliancie, tak je to iba potvrdenie nepriateľskej línie, ktorou sa vydala ruská zahraničná politika.
Ak si odmyslíme demonštrantov, v Česku a neskôr Poľsku čaká Busha viac-menej priateľská debata.
V Heiligendamme, kde prídu na stôl otázky vážnejšie ako poľské mäso a pamätník v Tallinne, sa však ukáže, či Západ vesluje jednotne, alebo Putinov klin trafil svoj cieľ aspoň čiastočne.