BRATISLAVA. Ani včera nebolo známe, kedy vláda prerokuje návrh novely zákona o miestnych daniach, o ktorom naposledy prerušila rokovanie. Problémy „vyslovene technického charakteru“, o ktorých hovoril premiér Robert Fico, totiž môžu mať aj politické dôvody.
Ministerstvo financií navrhuje, aby pozemky a stavby škôl, vedeckých inštitúcií či kostoly viac neboli oslobodené od dane z nehnuteľností. Zo zákona by tak vypadlo to, čo doň parlament vsunul vlani vo februári na návrh Ľudmily Muškovej z HZDS a Dušana Čaploviča zo Smeru. Vtedajší opoziční poslanci dôvodili tým, že až do roku 2004 pozemky a stavby škôl či cirkví neboli spoplatnené.
Obce škodovali
Ministerstvo financií, ktoré vedie Čaplovičov stranícky i vládny kolega Ján Počiatek, teraz argumentuje, že zmena mala „nepriaznivý finančný dôsledok na rozpočty obcí“, a to „výrazné zníženie výnosov“ dane z nehnuteľností.
Rezort zistil, že len v 33 mestách a obciach daň vyniesla o 74 miliónov korún menej. „Je predpoklad, že sa v rámci celej Slovenskej republiky zníženie výnosov prejaví v ešte nepriaznivejších číslach,“ píše.
Návrh sa nepáči
Mušková návrh pokladá za „nedopatrenie“ a verí, že vláda ho neschváli. „Keď školstvo je prioritou vlády, treba ho chrániť a podporovať.“ Čaplovič bol včera ešte v Rumunsku.
Zmene nemusí byť naklonená ani SNS. Podpredseda jej poslaneckého klubu a primátor Tvrdošína Ivan Šaško súhlasí s tým, čo platí teraz. Je proti tomu, aby sa cirkevné pozemky a stavby mohli zdaňovať. Pripúšťa však, že veľké mestá „zrejme prišli o veľké peniaze“.
Ministerstvo: Nechajme to na obciach
Hovorca ministra financií Miroslav Šmál uznáva, že pre cirkev i školy by zdanenie určite bolo nevýhodné, vzhľadom na ich dlhodobú finančnú situáciu. Na druhej strane sa štát snaží dať obciam väčšie právomoci, ako si už pri tvorbe fiškálnej decentralizácie predsavzal.
Ak vysoké školy budú od dane oslobodené, peniaze, ktoré by ušetrili, dokážu efektívnejšie využívať na rozvoj, mienia zasa slovenskí rektori.
„Boli obce, v ktorých daň vôbec nebola vyrubená a na druhej strane boli mestá, kde boli vysoké školy zdaňované rovnako ako podnikateľské subjekty,“ píše sa v stanovisku prezídia Slovenskej rektorskej konferencie.
Primátor Dubnice nad Váhom Jozef Gašparík naopak s návrhom ministerstva súhlasí. „Sme plne za to, aby o tomto rozhodovali obce samy.“ Úbytok príjmov, ktorý úplné oslobodenie od dane mestu spôsobilo, síce podľa primátora nie je významný, ide však „o rovnosť šancí“.
Miestne dane
iba rok platí, že pozemky a stavby škôl, vedeckých inštitúcií či cirkví sú zo zákona oslobodené od dane z nehnuteľností,
ministerstvo financií to navrhuje vypustiť zo zákona a rozhodnutie „zdaniť či nezdaniť“ nechať iba na obce,
oproti minulému roku vraj len v 33 mestách a obciach daň vyniesla o 74 miliónov korún menej.