BRATISLAVA. Opozícia navrhuje znížiť rovnú daň. Poslanci Ivan Mikloš z SDKÚ, Július Brocka z KDH a Iván Farkas z SMK predložili do parlamentu návrh zákona, ktorý ráta s poklesom sadzby dane z príjmu zo súčasných 19 na 17 percent pre firmy aj pre ľudí. Návrh zákona médiám neposkytli s vysvetlením, že o ňom chcú informovať v stredu, na kedy si nachystali tlačovku. Môžu na nej napríklad povedať, že ak by ich návrh prešiel, priemerne zarábajúci občan Slovenska by zaplatil mesačne zo svojej mzdy o necelých dvesto korún menej.
Zníženie dane by krátkodobo zobralo z verejných financií niekoľko miliárd korún, SME odhaduje viac ako desať miliárd korún. Väčšinu by znášal priamo štátny rozpočet. Tam totiž chodia peniaze z dane z príjmu od firiem. Od ľudí prichádza štátu iba šesť percent z toho, čo daňové úrady vyberú. Zvyšok ide samosprávam.
Návrh zákona počíta s tým, že štátny rozpočet by o svoj podiel na dani z príjmov občanov prišiel úplne a celý výnos by sa delil medzi obce a samosprávne kraje. Obce by dostávali z výnosu tri štvrtiny, kraje zvyšok. V súčasnosti inkasujú mestá 70,3 percenta z výnosu a kraje 23,5 percenta.
V strednodobom horizonte opoziční poslanci predpokladajú, že výber dane z príjmov by sa zvýšil pre nárast zamestnanosti, vyšší prílev zahraničných investícií, rast miezd, ziskov a spotreby.
Ministerstvo financií tvrdí, že principiálne nie je proti, ale teraz nie je na zníženie daní vhodný čas. „V štátnom rozpočte na zníženie dane z príjmov momentálne nie je priestor," povedal hovorca rezortu Miroslav Šmál.
Pre odpor Smeru nižšie dane v parlamente zrejme neprejdú. Premiér Robert Fico už niekoľkokrát povedal, že je proti znižovaniu daní a, že preňho je na hranici únosnosti aj súčasných 19 percent. Ďalšia koaličná strana SNS znižovanie daní podporuje. Jej šéf Ján Slota nedávno vyšiel s podobnou iniciatívou ako opozícia. Opozičný návrh však nepodporia. „Je mi ten návrh sympatický, ale chceme byť v tejto koalícii, a to je pre nás prioritné," povedal Slota. Podporu nenájde opozícia ani v radoch HZDS. „V tomto momente by sme to nepodporili, nie je na to vhodná situácia aj preto, že musíme splniť maastrichtské kritériá," povedal podpredseda HZDS Milan Urbáni. Podporu nevylúčil neskôr. „O rok, o dva, uvidíme, máme to v našom programe," povedal.