BRATISLAVA. Ministerstvo životného prostredia tvrdí, že nebudeme mať peniaze na ochranu národných parkov.
Označenie národný park by mohli stratiť Veľká Fatra, Muránska planina či Slovenský kras.
Národné parky sú dnes na 12 percentách územia Slovenska. Spolu s chránenými krajinnými oblasťami chránime 23 percent.
Minister životného prostredia Jaroslav Izák hovorí, že ešte pred prípravou ďalších zonácií rezort:. „prehodnotí stav parkov a ak územie degradovalo alebo nenapĺňa požiadavky pre národné parky, dáme ich na úroveň chránených krajinných oblastí.“ Takáto budúcnosť hrozí najmä národným parkom Veľká Fatra, Muránska planina či Slovenský kras.Naopak, silný tlak investorov očakáva rezort pri príprave zonácie parkov Národný park Nízke Tatry, Malá Fatra a Slovenský raj.
Podľa ministerstva sa počet parkov môže znížiť preto, že boli za parky vyhlásené neprávom, ale aj preto, že na ochranu takého rozsiahleho územia nebude mať Slovensko peniaze.
Milióny za TANAP
Vyhlásenie zonácie parku sa totiž spája s rokovaniami s vlastníkmi pozemkov. Tí v súčasnosti dostávajú zato, že nemôžu na pozemkoch v chránenom území hospodáriť, náhrady. Za roky 1996 až 2006 mali len vlastníci lesov dostať miliardu. Zákon o ochrane prírody hovorí aj o možnosti, že by štát ich pozemky kúpil, alebo im ich vymenil, doteraz sa však nevyužívali.
Ministerstvo chce ešte tento rok do zákona dostať aj možnosť pozemky od vlastníkov prenajať, alebo s nimi uzavrieť „zmluvnú ochranu“, keď by všetky služby na pozemku robil majiteľ, a to od prípadnej ťažby až po lesnú stráž.
„Dúfame, že vlastníkov najviac zaujme výmena pozemkov a zmluvná ochrana,“ hovorí šéf odboru ochrany prírody na ministerstve Stanislav Klaučo.
Zmluvná ochrana by mala byť pre vlastníkov atraktívna aj preto, že sa uvažuje o spoplatnení vstupu do chránených území.
Minister Izák hovorí, že len v prípade, že prejde návrh zonácie TANAP-u, by štát potreboval pre vlastníkov minimálne 600 miliónov korún.
Tvrdí, že tieto peniaze by sa mali objaviť v budúcoročnom rozpočte.
Juraj Vanko, predseda Únie regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska, hovorí, že kým vlastníci nedostanú garancie, že za ich pozemky štát zaplatí, zonáciu TANAP–u nepodporia.
Zonácia v ohrození?
Izák verí, že zonáciu vláda schváli do konca roka. Verí, že „nedostatok peňazí cestu nezastaví“, priznáva však, že ju „môže pozastaviť“.
Aj v minulosti sa objavovali úvahy o znížení rozsahu chránených území. Exminister László Miklós to odmietal.
„Ja som si nevymyslel, že potrebujeme chrániť 23 percent územia. Chránime konkrétne typy území a druhy dané európskym a svetovým zoznamom,“ povedal Miklós.
Riaditelia chránených parkov potvrdzujú, že dostali za úlohu prehodnotiť územia, ktoré potrebujú ochranu.
Šéf parku Muránska planina Marcel Uhrín hovorí, že je „ťažké navrhnúť niečo na zníženie, pretože najcennejšie územia sú po obvode krasovej plošiny“. Vyňať by bolo možné len časti, ktoré sú na území obcí.
Riaditeľa Slovenského krasu Jána Kilíka informácia, že by kras mohol stratiť štatút národného parku, prekvapila. „Počujem to prvý raz, ide o najväčšie územie planinové krasové typu na Slovenska, taký park na území Slovenska nie je.“
Ochranári bránia aj Veľkú Fatru, v nej sú jedny z najstarších porastov.