Na horných poschodiach veľkých európskych koncernov je čoraz dusnejšie. Podľa štúdie medzinárodnej ekonomickej poradenskej firmy Booz Allen Hamilton stratilo vlani svoj džob 15,4 percenta všetkých výkoných riaditeľov (CEO) v Európe. Tak veľa ako dosiaľ nikdy, hoci celosvetový trend zaznamenáva skôr opačnú, klesajúcu tendenciu. Predovšetkým v po nemecky hovoriacich krajinách došlo k mnohým, neraz pozoruhodným zmenám na špičke koncernov: 10,7 percenta v minulom roku oproti 9,7 percenta v roku 2005. Je to stúpajúci trend, povedal s pohľadom na Nemecko Klaus-Peter Gushurst z firmy Booz Allen. Dĺžka udržania sa v šéfovskom kresle bola pritom v Európe v priemere 5,7 roku, čo je najkratší čas od roku 1998. V po nemecky hovoriacom regióne klesla táto hodnota z 8,3 na 4,7 roka.
Booz Allen Hamilton, ktorý sledoval vlani 2500 najväčších, na burze kótovaných podnikov na svete plus 300 firiem v po nemecky hovoriacich krajinách, vymenúva vo svojej štúdii viac dôvodov tohto stavu. Medzi ne patrí rastúci tlak na pracovný výkon CEO, a to hlavne na nemeckých. Stúpajúci počet fúzií, preberanie podnikov či vyplatenie podielnikov tiež zapríčiňuje kývanie stoličkami hlavných manažérov, ktorí sú okrem toho stále viac nútení dodržiavať medzinárodné kontrolné štandardy. V Európe dosiahli personálne zmeny na pozícii konateľov v dôsledku fúzií 27,3 percenta, čo je najvyšší stav od prvého prieskumu v roku 1995.
Dosiaľ trochu podcenené striktné presadzovanie tzv. corporate governance, teda pravidiel vedenia firmy a vzťahov medzi predstavenstvom, dozornou radou a akcionármi, v nemeckých podnikoch povedie podľa Gushursta k tomu, že v budúcnosti obsadí čoraz viac medzinárodne skúsených vedúcich manažérov príslušné pozície v nemeckých koncernoch.
Aktuálnym príkladom je výmena na špičke koncernu Siemens. Po prudkom spore medzi dozornou radou a Klausom Kleinfeldom sa šéf Siemensu vzdal: jeho nástupca, Rakúšan Peter Löscher prišiel do nemeckého koncernu priamo z amerického Merck & Co.
Najväčšie zmeny v personálnom kolotoči zaznamenáva pritom z globálneho hľadiska sektor telekomunikácií – 23,5 percenta. Počet odchodov z najvyšších funkcií v po nemecky hovoriacom regióne skočil zo 17 percent (2005) až na 50 percent (2006). Názorným príkladom je Deutsche Telekom. Kreslo šéfa bolo rizikové aj v sektoroch zásobovania a zdravotníctva.
Autor: Jana Salgovic Mníchov