MONTE CARLO. Honosné hotely, slávni ľudia, drahé obchody. A minulý víkend aj oficiálne uznaní víťazi v podnikaní.
Cenu Podnikateľ roka už sedem rokov udeľuje poradenská firma Ernst&Young, tento rok ju získal nekonvečný Guy Liberté so svojím Cirque du Sulleil (Slnečným cirkusom). V spoločenskom oblečení ho mohli vidieť až účastníci záverečného galavečera.
Zmenil tvár zábavy pre ľudí
Libertého vybrali spomedzi takmer štyridsiatich podnikateľov zo všetkých kontinentov ôsmi porotcovia.
„Guy zmenil tvár zábavy. Predstavenia, ktoré vyrába so svojím cirkusom, urobili radosť miliónom ľudí,“ povedal predseda výberovej komisie Joseph Schoendorf, riaditeľ investičnej spoločnosti Accel Partners.
Liberté prekonal mnohých iných úspešných podnikateľov. Američana, ktorý vyvinul umelú ľudskú kožu. Riaditeľa úspešnej rakúskej siete obchodov so stavebným materiálom a doplnkami pre domy a záhradu. Maďarského producenta softvéru, pomocou ktorého sa na svete postavilo milión budov. Zakladateľa prvej nízkonákladovej spoločnosti v juhovýchodnej Ázii. Či podnikateľa z Filipín, ktorý produkciou banánov dokázal spojiť nábožensky znepriatelené strany, moslimov a kresťanov.
Úsmev a úspech
Slnečný cirkus vznikol v roku 1984 pri príležitosti oslavy 450. výročia objavenia Kanady. Prvotný úspech sa preniesol aj mimo krajiny, z pôvodne necelej stovky umelcov dáva dnes Guy Liberté prácu viac ako 3 500 ľuďom. Tí sa hlásia k štyridsiatke národov a hovoria 25 jazykmi. Tento rok navštívi jeho predstavenia desať miliónov divákov, už dávno pracuje s obratom nad pol miliardy dolárov.
Aj kanadský podnikateľ patrí medzi tých, ktorí hovoria, že účel ich biznisu nie je v peniazoch. „Za najväčší podnikateľský úspech považujem rozosmiať ľudí,“ vysvetľoval Kanaďan.
Keď prišiel prevziať svoju výhru, nezaprel sa v ňom komediant – cirkusant. Priestor pred honosnými stolmi mu bol malý, a aby ho bolo lepšie vidieť, vybehol na pódium. Moderátorom večera sa ho v jeho prejave podarilo prerušiť len s veľkými ťažkosťami. Šťastie na jeho tvári znásobovalo aj to, že tento večer sa mal piatykrát stať otcom.
„Z pouličného predstavenia urobil svetovú značku a šiel ešte ďalej,“ povedal Greg Ericksen z Ernst&Young. Veľkú časť zisku venuje pomoci deťom, ktoré zostali na ulici, či ľuďom venujúcim sa ekológii.
Slovenský antivír
Do Monte Carla prišiel po prvý raz aj zástupca Slovenska. Spolumajiteľ firmy Eset, ktorá vyvinula jeden z prvých antivírových programov na svete, víťaz slovenského kola Podnikateľ roka, Miroslav Trnka. Dokázal na naše pomery takmer nemožné. Jeho produkt sa predáva vo viac ako sto krajinách a každý deň ho využívajú milióny ľudí.
A ráno sme potom založili firmu Zwart:
Prvé, čo si Pieter Zwart pri rozhovore všimol, bola značka diktafónu. Profesionálnu deformáciu nešlo skryť.
Jeho príbeh začína pivami s kamarátom, po ktorých sa v noci rozhodli, že ráno o deviatej sa stretnú a založia firmu. Mladosť vníma pri podnikaní ako jednu z najväčších devíz.
„Ak máte dobrý nápad, nie je problém. Nemáte rodinu, máte veľa času. Ste kratívny, otvorený pre nové veci. Nemusíte dodrživať konvencie,“ zhodnotil faktory svojho úspechu Zwart.
Po expanzii na belgický a španielsky trh bude možno uvažovať o strednej Európe. „Priateľ má z bývalého Československa ženu,“ usmieva sa nad ďalšou náhodou.
NemilujteBojár:svoj softvér
Bývalý fyzik, dnes majiteľ jednej z najúspešenjších maďarských softvérových firiem, upútal priamosťou a chuťou, s akou prezentoval svoj úspech. Gábor Bojár vyvinul program, s ktorým sa po svete naprojektovalo viac ako milión budov.
Svojich programátorov naučil to, čo ich nenaučili v školách. „Nesmiete milovať softvér, musíte milovať aj zákazníkov,“ povedal Bojár.
Základným problémom vysokých škol u nás je, že „nedokážu skombinovať IT talent a obchodného ducha“. To je základ úspechu každej firmy z jeho odvetvia. Preto o rok založí vlastnú univerzitu. „Neinvestujem do školy, ale do ľudí.“
S ľudmi sa vrátiaÍrka:aj skúsenosti
Za dvadsať rokov práce sa Anne Heraty vypracovala na jednu z najvplyvnejších žien v Írsku a Veľkej Británii. Majiteľka personálnej agentúry, ktorá kladie špecializáciu svojej firmy za jeden z rozhodujúcich faktorov úspechu.
Pohybuje sa najmä v mužskom svete, no pochvaľuje si, že v posledných rokoch v Írsku podniká čoraz viac žien. V Monte Carle bola medzi nominovanými jediná žena.
Po založení svojej firmy sa začala špecializovať na nábor ľudí v sektore IT. Až to jej firme prinieslo veľkosť a značku. A možnosť znova expandovať.
Tento rok kúpila v Prahe a v Bratislave menšie personálne firmy. „Máte dobrú a kvalitnú pracovnú silu. Ľudia idú do zahraničia, naberú skúsenosti a vrátia sa raz späť,“ povedala. Tvrdí, že títo ľudia sú budúcnosťou Slovenska. Pretože aj írsky príbeh začal rovnako.
„Absolútne verím, že v budúcnosti budete takí úspešní ako my. Máte silný potenciál, rastiete rýchlejšie ako my,“ povedala Heraty.
Asi jedinou negatívnou vlastnosťou ľudí z východnej Európy je, že chcú byť radšej zamestnancami ako majiteľmi firiem, ktoré by riadili. Ako by im chýbalo sebavedomie alebo sa báli.