Charles Taylor sa na začiatok procesu v holandskom Haagu nedostavil. Vyhlásil, že proces, ktorý sa včera začal, nie je férový. Tvrdí, že nemal čas na prípravu a má len jedného právneho zástupcu.
Sudkyňa Julia Sebutindeová v procese napriek tomu pokračovala. Taylorov obhajca odmietol zostať v súdnej sieni bez svojho klienta.
Súd naživo vysielali aj na štyroch nadrozmerných obrazovkách v sierraleonskom hlavnom meste Freetown.
Taylor je prvý africký vodca, ktorý stojí pred súdom takéhoto druhu za páchanie vojnových zverstiev. Je obvinený z jedenástich vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti.
Krvavé diamanty
V 90. rokoch minulého storočia Taylor podporoval rebelov v Sierra Leone, ktorí majú na svedomí tisícky ľudských životov a zmrzačených mužov a detí. Zásoboval ich zbraňami výmenou za „krvavé diamanty“, ktoré následne používal na financovanie občianskej vojny vo vlastnej krajine. Jednotný revolučný front (RUF) počas 11-ročnej vojny vraždil a mrzačil civilné obyvateľstvo v Sierra Leone brutálnym spôsobom. Oba vojnové konflikty si vyžiadali viac ako 300-tisíc obetí.
Bývalý prezident Libérie študoval v sedemdesiatych rokoch v Spojených štátoch amerických.
Potom začal pracovať pre libérijsku vládu, začiatkom osemdesiatych rokov ho však zatkli za spreneverenie milióna dolárov. Vo väzení si odsedel rok, potom sa mu podarilo utiecť.
Vytrénovaný bojovník vyvolal v roku 1989 z Pobrežia Slonoviny povstanie v Libérii. Dal na smrť umučiť prezidenta Samuela Doea. Rebeli, ktorým velil, mu však nedovolili prevziať moc a vyvolali občiansku vojnu. Prišlo v nej o život 200-tisíc ľudí a najmenej milión stratilo strechu nad hlavou. Po jej skončení zvolili Taylora za prezidenta zo strachu, že ak sa ním nestane, konflikt opäť vypukne. „Zabil mi matku, zabil mi otca, ale budem ho voliť,“ znelo vtedy jedno z predvolebných libérijských hesiel.
Prezident Ježiš
Taylor bol presvedčeným kresťanom a v roku 2002 dokonca vyhlásil Ježiša Krista za prezidenta Libérie.
V roku 2003 ho skupiny rebelov podporované zo zahraničia zosadili z trónu a následne naňho vydali zatykač.
Z občianskej vojny sa Libéria spamätáva už štyri roky. Odvlani má novú prezidentku, ktorá minulý rok požiadala Nigériu o vydanie bývalej hlavy štátu. Exprezident sa tam tri roky skrýval v exile. Keď Nigéria súhlasila s jeho vydaním, ušiel, krátko nato ho však zatkli blízko hraníc s Kamerunom. Úrady ho vydali do Sierra Leone, kde osobitný vojnový tribunál zasadá, neskôr ho však so súhlasom haagskeho súdu previezli do Holandska. Vo Freetowne panovali obavy, že by proces s Taylorom vyvolal nové násilie.
Proces v Haagu by mal podľa hlavného prokurátora Stephena Rappa trvať asi rok a pol. Ak Taylora, ktorému hrozí maximálne doživotie, odsúdia, trest si odpyká vo väznici vo Veľkej Británii.