Danilo di Luca od začiatku kariéry túžil po víťazstve na pretekoch Giro d'Italia a dočkal sa ho v ich 90. ročníku.
Pre každého talianskeho cyklistu je víťazstvo na Giro d'Italia snom. Rodák zo Spoltore o ňom sníval od štyroch rokov, keď sa vydal po stopách brata Alda.
Napriek tomu, že jeho vzorom sa stal a je Španiel Miguel Indurain za univerzálnosť, za najväčší triumf vždy považuje úspech na talianskych pretekoch. „Od ôsmich rokov som o tom sníval. Verím, že do konca kariéry podobný triumf aspoň raz zopakujem,“ povedal di Luca, ktorý má za trháky v kopcoch prezývku Zabijak.
Liquigas – dobrý prestup
Jeden z veľkých talentov talianskej cyklistiky sa najväčších dočkal až po prestupe do tímu Liquigas v roku 2005.
Meno lídra tímu, ktorý v januári dovŕšil tridsiatku, bolo v užšom okruhu favoritov na víťazstvo na Giro v tomto roku. Preteky sa začali sľubne, jeho tím vyhral časovku družstiev a po 2. etape sa di Luca po prvý raz obliekol do ružového dresu vedúceho jazdca. O tri dni potvrdil vrchárske kvality, najrýchlejšie zvládol 4. etapu a vypracoval si polminútový náskok.
Potom sa síce z čela vytratil, ale skutočný boj vypukol až v polovici Gira. A tam nechýbal. Vyhral prvú horskú etapu a po návrate na čelo už nikoho pred seba nepustil. „Myslím si, že na osemdesiat percent som Giro vyhral,“ povedal po 17. etape s extrémnym, miestami až 22– percentným stúpaním na Monte Zoncolan.
Talianska séria pokračuje
Di Luca sa zaslúžil o to, že Giro je už jedenásť rokov za sebou čisto talianskou záležitosťou.
„Nik mi neveril, že môžem vyhrať trojtýždňové preteky,“ vraví. „Oproti minulosti som viac jazdil hlavou. Poučil som sa z neúspechov v predchádzajúcich ročníkoch. Som starší, skúsenejší a pochopil som, že veľké víťazstvá dneška sa rodia na základoch prehier včerajška.“
Zlom v kariére, ktorú v žiackom a juniorskom veku strávil pod vedením Licia del Galla, bol rok 1998. V drese Record Cucine Caneva z Benátok dosiahol niekoľko úspechov. Tretie miesto na MS do 23 r v holandskom Valkenburgu mu definitívne otvorilo dvere k profíkom.
Prvé víťazstvo medzi elitou si vychutnal v roku 1999 v 1. etape Giro Abruzzo, o rok mal vo vitríne aj prvý etapový triumf na veľkom Giro.
Odraz k ďalším úspechom?
Prvým prelomovým úspechom bolo celkové prvenstvo na pretekoch Okolo Lombardie. Dve sezóny po prestupe do chýrneho tímu Saecco mu napriek serióznym výkonom nepriniesli výraznejší úspech.
Situácia sa obrátila po prestupe do Liquigas. Na prahu tridsiatky sa dostal do vrcholnej formy, žiaril v etapových aj jednorazových pretekoch, vyhral elitnú sériu ProTour.
Vlani sa trochu odmlčal, len v 6. etape španielskej Vuelty mal na sebe zlatý dres lídra.
Výborne jazdil v tomto roku. Vyhral preteky Liége – Bastogne – Liége, ktoré považuje za najobľúbenejšie, i niektoré ďalšie.
Víťazstvo na jubilejnom Giro bolo pre milovníka architektúry celkove 44. v jeho kariére. Verí, že je v najlepším veku a na úspechy sa teší v tejto a aj v ďalších sezónach. „V tomto roku sú napríklad majstrovstvá sveta, aj to je šanca ukázať sa,“ premýšľa di Luca.
Danilo di Luca, tím Liquigas (Tal.)
Dátum narodenia: 2. januára 1976
Miesto narodenia: Spoltore (Tal.)
Prezývka: Zabijak
Výška a váha: 174 cm/61 kg
Profesionál: od 1998
Tímy: Riso Scotti/Tal. (1998), Cantina Tollo/Tal. (1999-01), Acqua & Sapone (2000-2001), Saeco/Tal. (2002-04), Liquigas/Tal.(od 2005)
Najväčšie víťazstvá v kariére: víťaz Giro 2007, Okolo Baskicka (2005), víťaz seriálu UCI ProTour 2005, 6 etapových prvenstiev na Gire, víťaz dvoch etáp na Vuelte, Amstel Gold Race (2005), Okolo Lombardie (2001), Valónsky šíp (2005), Liége - Bastogne - Liége (2007), Vuelta al País Vasco (2005).
MS: 1998 - bronz (cestné preteky do 23 rokov).
Účasť na Giro: 1999 - nedokončil (0), 2000 - nedokončil (1 etapa), 2001 - 24. miesto (1), 2005 - 4. (2), 2006 - 23. (0), 2007 - víťaz (2 + čas. družstiev).