BRATISLAVA. Niektoré súdne spory vyjdú zrejme od júla lacnejšie. Ešte v máji schválili poslanci spolu s malou novelou Občianskeho súdneho poriadku aj zmenu zákona o súdnych poplatkoch. Novely teraz čakajú na podpis prezidenta.
Zmeny navrhlo ministerstvo spravodlivosti, ktoré vraj chce vyjsť v ústrety občanom. Nie všetky sociálne skupiny obyvateľov sú podľa hovorcu Michala Jurčiho na tom tak dobre, aby si pri uplatňovaní svojich práv mohli dovoliť vysoké súdne poplatky.
Mnohých ľudí sa však novela vôbec nedotkne.
Rozvedení môžu ušetriť
Zmena sa týka napríklad rozvedených manželov, ktorí sa dohadujú na rozdelení spoločného majetku. Doteraz platia za súdne konanie tri percentá z majetku. Po novom chce ministerstvo motivovať účastníkov konania, aby sa dohodli na zmieri. V takom prípade by nebol poplatok trojpercentný, ale jednopercentný. Vlani súdy vybavili okolo 2100 takýchto konaní. Rok predtým ich bolo o 200 viac.
Lacnejšie žaloby na štát
Novela čiastočne reaguje na zmeny, ktoré v poplatkoch urobila ešte predchádzajúca vláda. Ruší napríklad poplatok za žaloby na náhradu škody spôsobenú nezákonným postupom štátu. Doteraz platila sadzba 3000 korún.
Zrušenie poplatku privítal aj právnik Peter Wilfling z nadácie Občan a demokracia. Je rád i tomu, že pri žalobách proti nezákonnému rozhodnutiu ústredných orgánov by sa mal poplatok znížiť z desaťtisíc korún na pätinu. Tretí sektor sumu kritizoval a hovoril, že znemožňuje prístup k súdu.
Nie všetky zmeny sú zmenami k lepšiemu
Wilfling upozorňuje, že sťažený prístup k spravodlivosti môže byť po novom pri prípadných žalobách proti rozhodnutiam o udelení pokút. Poslanci totiž do zákona presadili, aby občan, ktorý sa bude proti takémuto rozhodnutiu úradu brániť, zaplatil na súde šesť percent z pokuty. Pri milióne tak pôjde o 60–tisíc korún.
„Dochádzalo by teda k situácii, keď by občan nebol poškodený len nezákonným rozhodnutím o vysokej pokute. Ak by chcel túto nezákonnú pokutu napadnúť, bol by poškodený aj tým, že by musel zaplatiť veľmi vysoký súdny poplatok,“ povedal Wilfling.
Občan nebude úverovať štát
Novela neprináša len zmeny niektorých poplatkov, ale zmenila by aj čas, keď ich treba zaplatiť. Doposiaľ sa platilo pri podaní žaloby. Po novom by stačilo zaplatiť dva mesiace pred vytýčeným prvým pojednávaním. Wilfling priznáva, že sa tak môže zrýchliť súdne konanie.
Okrem toho chcelo ministerstvo zmenou zamedziť aj prípady, keď „občan úveroval štát“. Podľa ministra za HZDS Štefana Harabina sa tak zabráni situáciám, keď účastník konania zaplatil poplatok a potom súd aj dva roky nevytýčil pojednávanie. „Sudca bude musieť zdôvodňovať, pokiaľ nevytýči termín pojednávania, prečo štát nedostal svoj súdny poplatok.“
Vlani vyzbierali súdy na poplatkoch vyše 1,3 miliardy korún. Po zmene sa počíta, že v nasledujúcich rokoch to bude zhruba o 28 miliónov korún menej.
Ušetria aj politici
Pri schvaľovaní novely zákona o súdnych poplatkoch si poslanci presadili aj zmeny, ktoré vyhovujú im.
Jane Laššákovej zo Smeru prešiel pozmeňujúci návrh, ktorým sa znížili súdne poplatky pri konaniach na ochranu osobnosti o 3–tisíc korún. Rovnaká zmena prešla aj pri sporoch o opravu nepravdivých údajov.
Štatistiky rezortu spravodlivosti ukazujú, že v roku 2005 vyriešili súdy 417 sporov na ochranu osobnosti, minulý rok ich bolo 316. Príkazov odvysielať či zverejniť opravu vydali súdy dvanásť.
Oficiálne štatistiky síce nehovoria, kto bol účastníkom týchto konaní, ale vo väčšine prípadov ide o spory politikov a médií. Vďaka takému sporu zbohatol aj súčasný minister spravodlivosti za HZDS Štefan Harabin. Tri milióny korún vysúdil od denníka Pravda ešte ako sudca Najvyššieho súdu. Ako minister zažaloval nedávno denník Plus 1 deň, od ktorého žiada päť miliónov korún a ospravedlnenie.
Sporov o ochranu osobnosti sa bude týkať aj ďalšia zmena. Po novom ich bude posudzovať súd v mieste bydliska žalobcu, teda toho, kto sa bude cítiť poškodený.
(vev)