Dovolenka patrí medzi významné rizikové faktory pri odštartovaní depresie. Toto zdanlivé protirečenie vychádza z najnovších výskumov.
Tie hovoria, že stresujúce je aj to na čo sa veľmi tešíme. „Je to emotívna záťaž, aj keď pozitívna,“ vysvetľuje psychologička Brigita Trimajová. „Vyvedie organizmus z normálu a preto predstavuje záťaž.“
Preto sú podľa odborníkov na dovolenku ideálne tri týždne - aby ste sa mohli pokojne na dovolenku pripraviť, potom si ju desať až štrnásť dní užívať a napokon sa dva či tri dni aklimatizovať na „normál“ .
„Aj keď sa môže stať, že sa nám niekedy nepodarí zorganizovať si čas a aspoň na dva týždne vypnúť, nemalo by sa stať niekoľko rokov po sebe, že si oddych nedoprajeme,“ hovorí Brigita Trimajová. „Ak odkladáme dovolenku pridlho, je to nesprávne z psychohygienického hľadiska.“
Ľudia, ktorých práca baví, majú často pocit, že dovolenku nepotrebujú a práca samotná im stačí „dobíjať baterky“.
„Organizmus ale nie je schopný donekončena generovať sily. Potrebuje sa dostať na vrchol a potom zliezť dole a oddýchnuť si. Ak ho umelo stimulujeme - napríklad aj extrémnou motiváciou - riskujeme burn out – vyhorenie,“ vysvetľuje psychologička.
Autor: gal