A dostávam pohľadnice rád, všelijako nimi zdobím byt, od chladničky po knižnicu. Teraz som dostal pohľadníc plnú veľkú knihu.
Vydalo ju nakladateľstvo Region v Poprade a napísala ju Jana Horváthová, vzdelaná moravská Rómka, riaditeľka Múzea rómskej kultúry v Brne. Kniha vyšla štvorjazyčne, po slovensky, rómsky, maďarsky a anglicky.
Obsahuje 239 reprodukovaných pohľadníc, na ktorých sú Cigáni od konca 19. storočia. Vtedy ešte Rómovia po svete nechodili. Kočovali ním košikári, korytári, lyžičkári alebo medvediari, opičkári, cimbalisti či huslisti.
V osadách pobiehali bosé deti (nie sú deti – nie je šťastie). Krásne Cigánky občas gýčovito pózujú na kolorovaných pohľadniciach, Cigán s bielymi zubami je reklamou na zubnú pastu.
Väčšina pohľadníc je však sociálnym svedectvom o tajomnom kočujúcom národe bez hraníc. Väčšinou z priestoru strednej Európy, ale i zo Španielska, Ruska, Turecka.
Posledné fotografie sú z roku 1936, z čias, keď sa ľud z pohľadníc ocitol na pokraji diabolských plánov rasovej hygieny.
O pár rokov Európa videla iné obrázky.
Autor: Břetislav Rychlík