Uplatnenie týchto princípov pri výstavbe energeticky pasívnych budov by v súvislosti s klimatickými zmenami a snahou obmedziť produkciu CO2 znamenalo výrazné zníženie spoločenských nárokov na potrebu energie na prevádzku budov. V súčasnosti len na ňu spotrebu ľudstvo celú tretina všetkej vyrobenej energie(!), a z nej väčšinu práve na vykurovanie, resp. chladenie budov.
Pasívne domy vám teda ponúkajú popri nízkej spotrebe energií aj vyššiu kvalitu vnútornej klímy a účinnú ochranu pred stále nepríjemnejším letným prehrievaním ako bežné rodinné či bytové domy. Pritom investičné nároky na takéto budovy sú porovnateľné s nákladmi na bežnú kvalitnú stavbu.
V Nemecku, Rakúsku a Švajčiarsku je tento spôsob výstavby rodinných a posledných rokoch aj bytových domov už bežný viac ako desať rokov. Obyvatelia tisícok pasívnych domov v nich žijú kvalitatívne nadštandardný život. Aj vďaka výraznej štátnej podpore v týchto krajinách počet novo postavených pasívnych domov narastá každý rok dvojnásobne. Výrazný rozvoj tejto výstavby však prebieha aj v mnohých ďalších krajinách po celom svete - USA, Kanada, Austrália, Škandinávia, Dánsko... Nie náhodou tam silnejú tlaky na uplatnenie zásad energeticky pasívnych objektov aj v sektore verejných stavieb.
Na Slovensku sme na začiatku cesty - prvé energeticky pasívne domy sú len vo výstavbe, no vzhľadom na prudko rastúci záujem o ne predpokladáme, že onedlho sa aj u nás uplatnia rovnako, ako v okolitých krajinách. Po úspešnej minuloročnej premiére a na podporu tohto vývoja v dňoch 14. - 15. júna 2007 organizuje Inštitút pre energeticky pasívne domy druhý ročník konferencie ENERGETICKY PASÍVNY DOM 2007, prostredníctvom ktorého bude pokračovať v popularizácii energeticky pasívnych domov na Slovensku.
Konferencia ENERGETICKY PASÍVNY DOM 2007 prinesie najnovšie informácie o vývoji a dianí v oblasti výstavby pasívnych domov: počas prvých dvoch dní odznejú zaujímavé príspevky našich aj zahraničných odborníkov o teoretických otázkach aj praktických skúsenostiach pri projektovaní a realizácii pasívnych budov. Počas spoločenského večera 14. 6. 2007 si účastníci konferencie popri vytváraní osobných kontaktov určite vymenia aj množstvo skúseností čo zefektívni spoluprácu v tejto rýchlo sa rozvíjajúcej oblasti stavebníctva. V sobotu 16. júna 2007 účastníci konferencie navštívia pasívne domy v Rakúsku a na Morave, kde už tiež majú s výstavbou pasívnych domov v porovnaní so Slovenskom viac skúseností.
Nepochybne najväčším prínosom konferencie bude účasť Dr. Wolfganga Feista z nemeckého Passivhaus Institut Darmstadt, ktorý pred viac ako 15-timi rokmi spolu s profesorom Bo Adamsonom zo Švédska definoval princípy pasívneho domu. Dielo Dr. W. Feista predstavuje míľnik v ochrane životného prostredia. Na základe vedeckej práce o ekologických, ekonomických, zdravotných a architektonických výhodách konceptu energeticky pasívneho domu sa mu po dvadsaťročnom pôsobení podarilo nielen presvedčiť odbornú verejnosť o reálnosti výstavby a užívania EPD, ale aj energeticky pasívny dom uviesť na stavebný trh. Fungovanie prvého pasívneho domu v Darmstadte-Kranichsteine z r. 1990/91 jasne preukázalo, že sa vo vývoji energeticky úsporných budov podaril priam kvantový skok. Po prvý raz v Európe dosiahla celková spotreba energie na vykurovanie, prípravu teplej vody a na prevádzku domácich spotrebičov menej ako 33 kWh/(m2.a), čo v tej dobe predstavovalo úsporu 90% v porovnaní s nemeckým priemerom, pri vykurovaní samotnom dokonca až 95%!
V nasledujúcom období Dr. W. Feistovi nadchol pre ideu pasívnych stavieb desiatky odborníkov a investorov. S novými pasívnymi stavbami sa rýchlo rozvíjala aj výroba vhodných stavebných materiálov a komponentov, čo časom prinieslo aj zníženie ich cien a urýchlilo šírenie výstavby EPD. Aj keď sa neskôr v tejto oblasti uplatnilo množstvo ďalších odborníkov, zostal Dr. W. Feist naďalej hlavným iniciátorom rozvoja filozofie pasívnych budov. Ak dnes v Nemecku oceňujú a finančne podporujú energeticky pasívne domy z hľadiska vnútornej klímy, je to v najväčšej miere zásluha práve Dr. Wolfganga Feista - v r. 2001 bol za svoju priekopnícku prácu ocenený nemeckou Cenou za životné prostredie.
Cieľom Inštitútu pre energeticky pasívne domy je prispieť k šíreniu poznatkov a rozvíjať výstavbu energeticky pasívnych domov na Slovensku. Veríme, že aj poznatky z konferencie ENERGETICKY PASÍVNY DOM 2007 podnietia rýchlejší rozvoj tejto výstavby u nás!
Touto cestou vás na konferenciu srdečne pozývame!
Konferencia ENERGETICKY PASÍVNY DOM 2007 sa uskutočňuje v rámci projektu Cezhraničná spolupráca pri rozvoji výstavby úsporných budov, ktorý je spolufinancovaný Európskym spoločenstvom - programom INICIATÍVY INTERREG III A Rakúsko - Slovensko. Partnerom projektu je IG-Passivhaus Österreich.
Ing. arch. Lorant Krajcsovics, Inštitút pre energeticky pasívne domy, www.iepd.sk